REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Obligacje jako źródło kapitału inwestycyjnego

Jan Mazurek
Jan Mazurek
www.moneymarket.pl

REKLAMA

REKLAMA

Pozyskanie kapitału na nowe projekty inwestycyjne to przeważnie największy problem przedsiębiorstw w fazie rozwoju.

Niestety, postawa wielu banków wobec polskich przedsiębiorców nie zawsze jest zrozumiała i godna pochwały. Przykładem jest sytuacja firmy Impact Automotive Technologies z Pruszkowa, która uruchomiła w ubiegłym roku produkcję pojazdów o napędzie elektrycznym o nazwie SAM. Emisja obligacji korporacyjnych przeprowadzona za pośrednictwem Domu Inwestycyjnego Investors pozwoliła spółce na rozpoczęcie innowacyjnego projektu, którego banki nie rozumiały i odmówiły zgody na udzielenie kredytu.

REKLAMA

REKLAMA

Specjaliści z Investors przeprowadzili później kolejnych przedsiębiorców przez procedurę emisyjną obligacji, w wyniku czego ci pozyskali środki na rozwój. Przykładem jest, rozpoczęty w tym roku, wieloletni program emisji obligacji o łącznej wartości równej 50 mln zł dla giełdowej spółki Arteria.

Emisje obligacji są wygodnym sposobem pozyskania kapitału a także dywersyfikacji jego źródeł. Dotychczas nie cieszyły się na polskim rynku tak dużym zainteresowaniem, jak w krajach wysokorozwiniętych. Większość emisji miała charakter niepubliczny, co ograniczało ich wielkość. Przedsiębiorcy rzadko poszukiwali kapitału na rynku publicznym, co wynikało w znacznej mierze z braku odpowiedniego rynku pozwalającego na obrót tymi walorami.

Zobacz też: Finanse na start

Dziś ten problem mamy już za sobą, bowiem nowatorskie rozwiązanie w tym zakresie przedstawiła, kierowana przez Ludwika Sobolewskiego, Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie. W dniu 30 września 2009 roku rozpoczął działalność segment Giełdy o nazwie Catalyst. Jest to system autoryzacji i zorganizowanego obrotu dłużnymi instrumentami finansowymi, prowadzony przez Giełdę Papierów Wartościowych oraz spółkę BondSpot (dany MTS-CeTO).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Na rynku Catalyst funkcjonują w jednym miejscu platformy obrotu regulowanego i Alternatywnego Systemu Obrotu (ASO), przeznaczone dla inwestorów detalicznych i hurtowych, dostosowane do potrzeb emitentów plasujących emisje o różnych wielkościach i różnych parametrach. Przedsięwzięcie to ma na celu stworzenie warunków rozwoju rynku nieskarbowych instrumentów dłużnych dla pozyskania finansowania, głównie przez przedsiębiorstwa oraz jednostki samorządu terytorialnego.

Autoryzacja emisji polega na wprowadzeniu podstawowych danych o obligacjach do systemu informacyjnego Giełdy. Nakłada to na emitenta pewne obowiązki informacyjne, jednak nie tak obszerne, jak w przypadku obrotu regulowanego na Giełdzie. Należy dodać, że o autoryzację emisji mogą ubiegać się nie tylko emitenci, którzy planują uplasowanie obligacji na Catalyst - mogą ją uzyskać również emitenci dla swych obligacji, którzy takiego zamiaru nie mają, a nawet ci, których obligacje nie zostały jeszcze zdematerializowane. Co daje więc przedsiębiorstwu autoryzacja Catalyst?

Okazuje się, że sporo. Uzyskanie autoryzacji jest sygnałem dla inwestorów oraz kontrahentów emitenta, że jest on podmiotem, w pewnym sensie publicznym, co dowodzi jego przejrzystości i odpowiedzialności wobec otoczenia rynkowego i biznesowego - wyrazem tego są realizowane obowiązki informacyjne. Uzyskanie autoryzacji dla obligacji jest przepustką do wprowadzenia ich do notowań na jednym z czterech rynków Catalyst.

Korzyści z notowań obligacji na rynku zorganizowanym, bez względu, czy jest to rynek regulowany, czy Alternatywny System Obrotu, są dla przedsiębiorstwa bezsporne. Najważniejsze to: zwiększenie wiarygodności i transparentności w oczach inwestorów, banków i kontrahentów, promocja marki firmy, łatwiejsze pozyskanie kapitału w przyszłości. Należy mieć również na względzie, że przedsiębiorstwo, które wyemituje obligacje a następnie uplasuje je na Catalyst ma większe szanse na sukces przyszłej emisji akcji oraz wejście na parkiet giełdowy.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    REKLAMA

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    REKLAMA

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    Kończy się najostrzejsza zima od 50 lat. Prawie 5 mln zwierząt hodowlanych zginęło z głodu w Mongolii

    Dobiegająca końca zima w Mongolii, najostrzejsza od pół wieku, doprowadziła do śmierci niemal 5 mln kóz, owiec i koni, które nie są w stanie dotrzeć do pożywienia. To duży cios w gospodarkę kraju zamieszkanego przez ok. 3,3 mln ludzi, z których ok. 300 tys. utrzymuje się z hodowli zwierząt - podkreśliło Radio Swoboda.

    REKLAMA