| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Inwestycje > Rynek finansowy > Jakie zyski przyniosły akcje z indeksu WIG20

Jakie zyski przyniosły akcje z indeksu WIG20

WIG20 jest indeksem cenowym, nie uwzględnia więc przychodów z dywidend i praw poboru. Analitycy firmy Expander, obliczyli ile wynosiłby dzisiaj indeks WIG20, gdyby uwzględnić wszystkie pożytki płynące z akcji znajdujących się w jego składzie. Wszystko to, aby ocenić wyniki pasywnej strategii opartej na tym indeksie.

Na giełdzie istnieją co prawda instrumenty finansowe, które można wykorzystać do pasywnej strategii indeksowej bez konieczności dopasowywania portfela inwestycyjnego do składu indeksu, jednak takie ułatwienia nie pozostają bez wad. Te instrumenty to kontrakty terminowe na WIG20 oraz jednostki indeksowe na WIG20. Podstawową wadą tych rozwiązań jest brak możliwości pobierania pożytków z papierów wartościowych wchodzących w skład indeksu. Dodatkowo w przypadku jednostek indeksowych na WIG20 istotnym defektem jest znikome zainteresowanie inwestorów tą formą inwestowania, niskie obroty i znaczna rozbieżność pomiędzy najlepszymi ofertami kupna i sprzedaży. Obroty kontraktami terminowymi wydają się być wystarczające nawet dla bardzo zamożnych inwestorów, jednak długoterminowe pasywne inwestowanie za pomocą kontraktów futures jest narażone na ponoszenie wysokich kosztów wynikających z konieczności rolowania wygasających serii (koszty prowizji oraz odkupienia nowej serii po kursie, który jest przeważnie wyższy od kursu serii wygasającej). Pocieszeniem dla inwestorów, którzy nie chcą sami zajmować się dopasowywaniem portfela akcji może być natomiast informacja, że niedługo na GPW pojawią się nowe instrumenty tzw. ETF’y, które, przynajmniej teoretycznie, pozbawione mają być powyższych wad.

Powszechnym przekonaniem jest, że fundusze inwestycyjne, głównie z powodu opłat za zarządzanie, wypadają dużo gorzej od strategii pasywnych. Ponieważ, z podanych wyżej powodów, trudno w praktyce stosować strategią pasywną inną niż opartą na indeksie WIG20, spróbujmy więc do tego indeksu porównać wyniki funduszy. Problemem jest jednak fakt, że tylko jeden fundusz obejmuje swoją historią cały okres notowania indeksu WIG20. Jest to PIONEER Zrównoważony, który z kolei niestety nie jest funduszem czysto akcyjnym i niezbyt dobrze nadaje się do porównań z akcyjnym indeksem. W okresie od 14 kwietnia 1994 fundusz ten przyniósł stopę zwrotu w wysokości niemal 300% (9,1% w skali roku). Niektóre istniejące dosyć długo fundusze (tym razem akcyjne) przynosiły jednak całkiem zadowalające stopy zwrotu. PIONEER akcji od grudnia 1995 do marca br. zyskał 8,6% w skali roku i był w tym okresie nieco gorszy od naszego indeksu WIG20 Total Return, który zyskał 10,5% w skali roku. Dużo lepszy od indeksu okazał się natomiast istniejący od kwietnia 1998 fundusz ARKA BZ-WBK Akcji. Do dnia dzisiejszego, w skali roku przyniósł on stopę zwrotu w wysokości 11,3%, podczas gdy oszacowany przez firmę Expander indeks WIG20 uwzględniający dywidendy i prawa poboru, zaledwie 5,4%. Przy okazji tych porównań warto dodać, że zmiana oszacowanego przez nas indeksu nie odzwierciedla w pełni wyników opartej na nim strategii pasywnej. Głównie z powodu nieuwzględnienia kosztów transakcyjnych oraz brania pod uwagę wartości dywidend przed potrąceniem podatku, faktyczne wyniki takiej strategii były najprawdopodobniej nieco niższe (wszystkie założenia dotyczące obliczeń indeksu opisane zostały w ramce poniżej).

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Paweł Barnik

Ekspert podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK