| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Inwestycje > Rodzaje funduszy > Fundusze papierów dłużnych

Fundusze papierów dłużnych

Fundusze papierów dłużnych przeznaczone są dla osób dbających przede wszystkim o bezpieczeństwo kapitału. Są one stabilną inwestycją. Jednak inwestując w jednostki  nie należy się spodziewać zysków dużo wyższych od uzyskanych z lokat bankowych.

Aktywami funduszy papierów wierzycielskich są przede wszystkim obligacje skarbu państwa, bony skarbowe oraz inne  papiery dłużne emitowane przez przedsiębiorstwa i władze samorządowe. Strategia inwestycyjna niektórych funduszy może zakładać specjalizację inwestowania w ściśle określony rodzaj papierów dłużnych.

Szczególnym rodzajem funduszy papierów wierzycielskich są fundusze inwestujące w obligacje zagraniczne. Fundusze tego typu stanowią dla inwestorów alternatywę dla lokat walutowych, zwłaszcza, że wpłat można dokonywać również w walutach obcych. Oszczędzający powinni pamiętać jednak, że w tym przypadku istnieje ryzyko zmiany kursu waluty.

Mimo iż fundusze papierów wierzycielskich przeznaczone są dla osób ceniących sobie spokój i bezpieczeństwo, to jednak zdarza się że wartości jednostek tych funduszy mogą się wahać, zwłaszcza podczas zmian stóp procentowych. Spadek rynkowych stóp procentowych powoduje spadek rentowności obligacji a więc wzrost ich cen, a co za tym idzie wzrost jednostek funduszy inwestujących w obligacje.

Z założenia w fundusze papierów wierzycielskich powinno się inwestować w co najmniej 2,3-letnim horyzoncie czasowym. W krótszym terminie może się okazać, że pobrane prowizje zniwelują nam ewentualne zyski.

Oferty funduszy 

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

RT Tax Poland

Założona w 2000 roku firma jest obecnie jednym ze światowych liderów. Oferuje usługi zwrotu podatku dla osób, które pracowały za granicą. RT Tax posiada około 400 przedstawicielstw w 40 krajach na całym świecie.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK