| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Inwestycje > Rodzaje funduszy > Jak inwestować w fundusze polskich akcji?

Jak inwestować w fundusze polskich akcji?

Przeszło połowa biernie oszczędzających osób nie zdołała uchronić swoich funduszy przed inflacją. Jakie decyzje umożliwiłyby podwojenie zysków w ciągu ostatnich 11 lat? Ekspert radzi, którą strategię inwestycyjną wybrać, żeby skutecznie pomnożyć swoje oszczędności.

Przy zastosowaniu opisanej powyżej, prostej formy „timingu”, czyli reagowania na bieżące wydarzenia rynkowe zgodnie z przyjętą na początku strategią, zwraca uwagę także to, że poza zdecydowanym zwiększeniem szansy na realny zysk (w omawianym przykładzie zanotowały go wszystkie fundusze), mniejsze jest też ryzyko wybrania funduszu, który wypadałby słabo na tle konkurencji. W przypadku systematycznego inwestowania bez zastosowania „timingu” różnica pomiędzy najlepszym a najsłabszym funduszem akcji była niemal czterokrotna, podczas gdy po jego zastosowaniu – dwukrotna.


Źródło: Open Finance

Zakres procentowej zmiany wartości inwestycji czy indeksu, po osiągnięciu której zamykamy lub rozpoczynamy inwestycję, można ustalić na niższym poziomie niż ten, przyjęty w naszym przykładzie, np. na 10 czy 15 proc. Aby odrobić spadek o 20 proc., potrzebny jest wzrost o 25 proc., dlatego też można zróżnicować wysokość progów w zależności od tego, czy dotyczą one wzrostu czy spadku. Trzeba jednak pamiętać, że im mniejszy poziom progów ustalimy, tym częściej powinna zachodzić konieczność dokonywania konwersji (zamian). Jeżeli będzie to związane z dodatkowymi kosztami, takimi jak prowizje i podatek, może okazać się, że taka strategia jest nieopłacalna. Z tego powodu warto wybierać fundusze parasolowe, gdzie korzysta się z odroczenia podatku od zysków kapitałowych do czasu ostatecznego wyjścia z inwestycji. Powinniśmy też zawczasu dokładnie przestudiować tabele opłat i prowizji pod kątem wysokości opłat za dokonywanie ewentualnych konwersji pomiędzy funduszami.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Dominika Miśkiewicz

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK