| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Inwestycje > Rodzaje funduszy > Jakie są najlepsze fundusze parasolowe?

Jakie są najlepsze fundusze parasolowe?

Poznaj zestawienie funduszy parasolowych, sporządzone przez ekspertów z Open Finance. Dowiedz się, co decyduje o tym, który fundusz jest najlepszy? Najlepiej wypadł KBC FIO, osiągając 12 pkt., ale walka o podium była zaciekła i tuż za tym funduszem uplasował się ING SFIO z wynikiem 11,5 pkt.

Do oceny kosztów zarządzania posłużono się wskaźnikiem TER (Total Expense Ratio), który pokazuje, jaki rzeczywisty procent aktywów funduszu stanowiły koszty operacyjne w danym okresie sprawozdawczym – w tym przypadku to drugie półrocze 2010 roku. Z kolei przy prowizjach od zakupu jednostek uczestnictwa pod uwagę wzięto maksymalne, dopuszczalne statutami funduszy stawki. Nie uwzględniono żadnych promocji czy warunków obowiązujących u wybranych dystrybutorów lub określonych kanałów sprzedaży. Warto pamiętać, że część funduszy można nabyć, nie płacąc prowizji w ogóle, korzystając z internetowych systemów transakcyjnych, udostępnionych przez niektóre banki i towarzystwa funduszy inwestycyjnych na ich stronach www.

Im więcej subfunduszy występuje, tym lepiej. Atrakcyjność funduszu parasolowego z zaledwie dwoma czy trzema subfunduszami jest raczej niewielka. Zdecydowanie wyżej oceniane są fundusze z szerszą paletą strategii inwestycyjnych do wyboru. Za ważny czynnik uznano też obecność pod parasolem subfunduszu rynku pieniężnego. Jest on bardzo przydatny jako funduszowy odpowiednik lokaty bankowej. Zwłaszcza w trudnych chwilach, gdy ceny akcji topnieją, może posłużyć jako bezpieczna przystań dla kapitału, i to bez konieczności opuszczania parasola, chroniąc przed fiskusem dotychczas wypracowane zyski.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Joanna Majcherczak

Starszy Konsultant w Departamencie Doradztwa Podatkowego i Prawnego w Mariański Group Kancelaria Prawno-Podatkowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK