| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Inwestycje > Rodzaje funduszy > Jakie są najlepsze fundusze parasolowe?

Jakie są najlepsze fundusze parasolowe?

Poznaj zestawienie funduszy parasolowych, sporządzone przez ekspertów z Open Finance. Dowiedz się, co decyduje o tym, który fundusz jest najlepszy? Najlepiej wypadł KBC FIO, osiągając 12 pkt., ale walka o podium była zaciekła i tuż za tym funduszem uplasował się ING SFIO z wynikiem 11,5 pkt.

Jako dodatkowy atut „parasola” uznano obecność subfunduszu rynku pieniężnego lub choćby ochrony kapitału, co premiuje się dodatkowymi punktami. Taki subfundusz pod parasolem stanowi zabezpieczenie na wypadek niekorzystnej koniunktury, dotykającej pozostałe bardziej ryzykowne subfundusze. Obecność takiego funduszu jest o tyle istotna, że pozwala na zajęcie bezpiecznej pozycji przy jednoczesnym zachowaniu przywileju, polegającego na odroczeniu podatku od ewentualnych, dotychczasowych zysków.

Nie należy rozwodzić się nad najniżej sklasyfikowanymi funduszami parasolowymi, jak Alior SFIO, PZU Globalne Inwestycje SFIO, PKO Parasolowy FIO czy AGIO SFIO. Na taki stan rzeczy złożyły się słabsze wyniki inwestycyjne, niewielka liczba subfunduszy, w tym brak subfunduszu pieniężnego oraz relatywnie spore koszty.

Fundusze parasolowe, skupiające tzw. subfundusze, których może być dowolna liczba, a każdy z nich może charakteryzować się odmienną strategią inwestycyjną i poziomem ryzyka, umożliwiają inwestorom odroczenie podatku od zysków kapitałowych, tzw. podatku Belki, realizowanych w przypadku konwersji, czyli zamiany środków pomiędzy subfunduszami. To odroczenie może trwać dowolnie długo, pod warunkiem, że kapitał cały czas pozostaje w cieniu parasola. Ponieważ wybór funduszu parasolowego może być dokonywany na dłuższy czas, warto dobrze się nad nim zastanowić.

Polecamy serwis: Kredyty

W rankingu punktowano parametry, do których zaliczono wyniki inwestycyjne, liczbę subfunduszy, koszty zarządzania, prowizje przy zakupie jednostek uczestnictwa oraz obecność funduszu rynku pieniężnego. W zestawieniu – ze względu na krótki okres funkcjonowania – nie uwzględniono „parasoli” Arka Prestiż, AXA i Copernicus.

Ocena wyników poszczególnych subfunduszy przeprowadzona została w oparciu o porównanie stóp zwrotu w ramach odpowiednich kategorii, takich jak fundusze akcji polskich uniwersalne czy mieszane zagraniczne. Ze względu na stosunkowo krótką historię funduszy parasolowych na naszym rynku – zaczęły one powstawać dopiero po 2004 roku – skupiono się na ocenie krótszych okresów – 1, 3, 6, 12, 24 i 36 miesięcy. Punkty otrzymywały te fundusze, które notowały wyniki wyższe od mediany, czyli wartości środkowej dla danej kategorii. Po uśrednieniu otrzymano wartość, wyrażoną w procentach, która obrazuje, jak często w podanych okresach dany fundusz parasolowy, a ściślej mówiąc – skupione pod nim subfundusze, wypracowywały ponadprzeciętne zyski.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

opti.pl

Księgowość online

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK