| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Inwestycje > Rodzaje funduszy > Jakie wyniki osiągnęły fundusze inwestycyjne zamknięte w styczniu?

Jakie wyniki osiągnęły fundusze inwestycyjne zamknięte w styczniu?

Styczeń na rynkach akcyjnych nie należał do wyjątkowych. Na początku zeszłego miesiąca można było zaobserwować tzw. efekt stycznia. Czy wiesz, jak duży miał zasięg? Dowiedz się, jak eksperci wycenili certyfikaty FIZ.

Gdy notowania złota zaczęły spadać, a wartość aktywów pod zarządzaniem Shaka zmniejszyła się o 70%, chcąc uniknąć bankructwa, pozamykał swoje pozycje. Spowodowało to rekordowy w historii rynku Comex, jednorazowy spadek otwartych pozycji o osiemdziesiąt jeden tysięcy sztuk. Ekspozycja na złoto, demonstrowana przez taką ilość kontraktów, jest ekwiwalentem rocznego wydobycia Republiki Południowej Afryki.

Sytuacja fundamentalna metali szlachetnych zachęca do zakupów na niskich poziomach. Obecnie największym czynnikiem pro wzrostowym jest szybko rosnący popyt w krajach azjatyckich i bankach centralnych, posiadających największe rezerwy.

Łącząc skrajne wyprzedanie spółek wydobywczych, sentyment uczestników rynku oraz sytuację techniczną na kruszcach, można z dużym prawdopodobieństwem stwierdzić, że w najbliższej przyszłości kwotowania kruszców oraz wyceny spółek wydobywczych powinny znaleźć się na zdecydowanie wyższych poziomach.

Polecamy serwis: Kredyty

Na dzień 31 stycznia 2011 r. dokonano kolejnej miesięcznej wyceny certyfikatów inwestycyjnych Investor Central and Eastern Europe Funduszu Inwestycyjnego Zamkniętego, zgodnie z którą wartość jednego certyfikatu ustalono na 727,02 zł. Oznacza to spadek o 2,24% w stosunku do wyceny z 31 grudnia. Od początku działalności Fundusz uzyskał stopę zwrotu w wysokości -27,30%.

W styczniu giełdy w naszym regionie zachowywały się bardzo niejednorodnie. Indeks giełdy tureckiej spadł o ponad 4%, a WIG20 – o 1,43%. Z kolei bardzo dobrze prosperowały giełdy w Bułgarii i Rumunii, gdzie indeks SOFIX wzrósł o 9,88%, a BET – o 7,67%. Pośrodku znalazł się indeks rosyjski, który zyskał 2,15%. Można odnieść wrażenie, że inwestorzy powoli zaczynają zwracać uwagę na potencjał spółek z Bułgarii i Rumunii. Przy dalszej, dobrej koniunkturze giełdowej, rynki te mają szansę być silniejsze niż inne w tym regionie.

Biorąc pod uwagę polskie indeksy, widać dużą rozbieżność między zachowaniem dużych oraz małych i średnich firm. W styczniu blue chipy radziły sobie słabo, głównie za sprawą niskiej aktywności inwestorów zagranicznych oraz obaw w związku ze skutkami reformy OFE. Z kolei indeks SWIG80 i MWIG40 były silne i zanotowały wzrosty. W przypadku małych i średnich spółek głównym czynnikiem kształtującym kursy są prognozy dotyczące wzrostu zysków. Ponadto część domów maklerskich w strategiach na 2011 rok rekomendowała przewagę akcji małych spółek, co niewątpliwie pomogło ich kursom w styczniu. Należy jednak zauważyć, że mimo wzrostu indeksu SWIG80, dobrze zachowywały się jedynie kursy wybranych, nielicznych akcji, głównie z branży chemicznej.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Szkolenia 24 h

internetowy serwis szkoleń

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK