| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Inwestycje > Rodzaje funduszy > Jakie były wyniki funduszy akcji i obligacji w styczniu 2011?

Jakie były wyniki funduszy akcji i obligacji w styczniu 2011?

Po miesiącach rozczarowań fundusze z grupy akcji polskich małych i średnich spółek przyniosły zadowalające wyniki i trafiły do czołówki najlepszych grup. Największą stopę zwrotu w tej kategorii przyniósł KBC Akcji Małych Spółek SFIO (+2,8%). Czy znasz styczniowy ranking TFI? Sprawdź, które Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych miało najlepsze wyniki według ekspertów z Expandera i Dziennika Gazety Prawnej.

Po udanym 2010 roku pierwszy miesiąc roku 2011 przyniósł znaczne pogorszenie wyników funduszy obligacji krajowych. W obecnej fazie cyklu gospodarczego uzyskanie wyniku porównywalnego do ubiegłorocznego staje się mało prawdopodobne. W całym 2010 r. mediana stóp zwrotu funduszy z tej grupy wyniosła 6,1%, natomiast wynik za styczeń 2011 roku opiewa na -0,7%. W pierwszym miesiącu nowego roku najwyższe stopy zwrotu wypracowały fundusze Copernicus Dłużnych Papierów Skarbowych (+0,61%) oraz Amplico Obligacji (0,56%). Natomiast najsłabiej wypadł Legg Mason Obligacji (-1,44%). Amplico Obligacji korzysta z aktywnego zarządzania portfelem, o czym świadczą wysokie różnice między zmodyfikowanym czasem trwania portfela (MD) w ostatnich miesiącach. W tym samym czasie zarządzający Legg Mason Obligacji utrzymywali wysokie duration portfela.

Polecamy serwis: Lokaty

Czas trwania obligacji (duration) jest miernikiem, który wskazuje wrażliwość na zmiany stóp procentowych. Im niższa wartość wskaźnika, tym niższy negatywny wpływ wzrostu rynkowych stóp procentowych. Należy przy tym podkreślić, że zarówno Legg Meson, jak i Amplico należą do nielicznych podmiotów, które wyróżniają się pozytywnie pod względem przekazywania co miesiąc informacji o czasie trwania portfela obligacji.

Na słaby rezultat funduszy obligacji krajowych duży wpływ miała styczniowa decyzja członków Rady Polityki Pieniężnej o wzroście stóp procentowych (+0,25 pp.). Przerwała ona trwający od połowy 2009 roku okres niezmienności stóp w naszym kraju. Posunięcie organu NBP sprawiło, że rosły rentowności obligacji na całej długości krzywej, co wpłynęło na spadek ich cen. W efekcie przełożyło się to również na gorsze wyniki funduszy dłużnych. Decyzja RPP prawdopodobnie dopiero rozpoczyna cykl zacieśniania polityki pieniężnej. Znaczna większość ekspertów finansowych (87%), ankietowanych przez Expandera, oczekuje kolejnych podwyżek w ciągu najbliższych 6 miesiący. Okres restrykcyjnej polityki pieniężnej nie sprzyja wysokim zyskom z funduszy obligacyjnych. Dodatkowo negatywnym czynnikiem może okazać się zapowiedziana zmiana systemu emerytalnego.

Pojawiające się w ostatnim czasie publikacje ekonomiczne sprawiają, iż prawdopodobieństwo kontynuacji trendu wzrostowego na rynku akcji wciąż pozostaje wysokie. Dynamiczny wzrost PKB naszego największego partnera handlowego - Niemiec czy pozostające na wysokich poziomach wskaźniki koniunktury świadczą o tym, że w najbliższych miesiącach nie powinniśmy spodziewać się pogorszenia klimatu gospodarczego. Utrzymujący się wzrost gospodarczy przekłada się na poprawę zysków przedsiębiorstw, co powinno wpływać na ich wyższe wyceny giełdowe. W najbliższym czasie na zachowanie rynkowych indeksów akcji będą w dużym stopniu oddziaływać prezentowane właśnie wyniki finansowe spółek za IV kwartał. Ich pierwsze publikacje wskazują na to, iż notowania firm wchodzących w ich skład mogą wciąż pozytywnie zaskakiwać rynek.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

ŻAKIEWICZ ADWOKACI Kancelaria Prawa Karnego i Gospodarczego Sp. k.

Ekspert prawa karnego, karno-skarbowego oraz procedury karnej

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK