| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Inwestycje > Rodzaje funduszy > Dlaczego w listopadzie otwarte fundusze inwestycyjne przyniosły straty?

Dlaczego w listopadzie otwarte fundusze inwestycyjne przyniosły straty?

Prawie nikt w Polsce nie wzbogacił się w listopadzie na rodzimych funduszach inwestycyjnych. W tej kategorii zyski przyniosła jedynie grupa funduszy pieniężnych i gotówkowych, dla których mediana stóp zwrotu wyniosła 0,3%. Nieco lepiej wypadły zyski, uzyskane z listopadowych funduszy zagranicznych. Przyczyniło się do tego osłabienie złotego. ING (L) Sektora Energii zajął najlepszy wynik w rankingu funduszy otwartych Dziennika Gazety Prawnej i Expandera. Jego stopa zwrotu wyniosła 9,6%.

Problemy Irlandii, jak również kontrowersyjna decyzja węgierskiego rządu, mającymi na celu znacjonalizowanie systemu emerytalnego, sprawiły, że na światowych rynkach zmniejszył się apetyt na ryzyko. To negatywnie odbiło się na sentymencie dla polskiego rynku obligacji. Indeks Bloomberg’a, skupiający wszystkie polskie dłużne papiery skarbowe o zapadalności powyżej jednego roku, spadł w ciągu ostatniego miesiąca o 0,55%. W takich warunkach mediana stóp zwrotu w grupie krajowych funduszy dłużnych wyniosła -1,2%. Najlepszy z nich – Copernicus Dłużnych Papierów Skarbowych - zyskał +0,6%.

Polecamy serwis: Lokaty

Po październikowych wzrostach listopad przyniósł ochłodzenie na rynku akcji i długu. Jednak seria pozytywnych danych z przełomu dwóch ostatnich miesięcy doprowadziła do gwałtownej poprawy nastrojów. Tym samym pojawiające się wcześniej zagrożenia zostały odsunięte na boczny tor. Wzrosły wskaźniki PMI dla Chin, Polski oraz państw strefy euro. Na wysokim poziomie pozostaje wskaźnik ISM dla amerykańskiego sektora przemysłowego. Ponownej poprawie uległa również sytuacja na rynku pracy w USA. Kolejnym potwierdzeniem dobrych fundamentów polskiej gospodarki okazały się dane, dotyczące PKB za III kwartał 2010. Również ostatnie prognozy Komisji Europejskiej przedstawiają w pozytywnym świetle perspektywy koniunktury w Polsce. Według publikacji KE w 2011 Polska będzie drugim, najszybciej rozwijającym się krajem wśród państw członkowskich, aby w 2012 roku zostać liderem wzrostu PKB.

Za sprawą zwyżek indeksów akcji w pierwszych dniach grudnia oddaliło się widmo spadków. Co prawda martwią niższe obroty, towarzyszące odbiciu, ale i tak techniczny obraz uległ wyraźnej poprawie. Spadki indeksu WIG20 ponownie zatrzymały się w okolicach 2600-2610 punktów, co potwierdza znaczenie zlokalizowanego w tych rejonach wsparcia. Dopóki indeks dwudziestu największych spółek, notowanych na warszawskim parkiecie, utrzymuje się powyżej tego poziomu, dopóty nie należy obawiać się głębszej przeceny na rynku.

Pomimo ostatnich wzrostów trzeba jednak pamiętać, że w cieniu wciąż pozostały nierozwiązane problemy fiskalne peryferyjnych państw UE, kwestie związane z rosnąca inflacją Chin czy też wzrostem napięć geopolitycznych między Koreą Płn. i Koreą Płd. Każdy z tych czynników mógłby ponownie wywołać powrót awersji do ryzyka, co negatywnie przełożyłoby się na sentyment do rynku papierów udziałowych.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Małgorzata Małecka

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK