REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Akcyjne fundusze zagraniczne - wyniki w sierpniu 2010

Rafał Lerski

REKLAMA

REKLAMA

W sierpniu najbardziej mogą być zadowoleni inwestorzy lokujący swój kapitał w rynki wschodzące, w szczególności azjatyckie. Z kolei rynki rozwinięte miały w danym miesiącu trochę kłopotów.

REKLAMA

Sierpień nie był dobrym miesiącem dla uczestników funduszy koncentrujących swoje inwestycje na rynkach rozwiniętych. W tej grupie krajów obserwować można było imponujące spadki poziomów indeksów akcji, zupełnie zabrakło jednak godnych uwagi wzrostów. Rynki, które radziły sobie zdecydowanie najgorzej to Japonia, kraje Unii Europejskiej (w tym szczególnie Grecja i Irlandia) oraz USA. Spadki cen akcji w tych krajach przełożyły się na wyniki funduszy. Tylko w przypadku Japonii zostały one w pewnym stopniu zamortyzowane wzrostem kursu jena. Ostatnie miejsca w zestawieniu miesięcznej stopy zwrotu funduszy akcyjnych rynków rozwiniętych (developed markets) zajmują więc fundusze inwestujące w Europie i USA.

REKLAMA

Znacznie mniej powodów do narzekań mają inwestujący na rynkach wschodzących (emerging markets) i granicznych (frontier markets). Powody do zadowolenia mieli przede wszystkim uczestnicy funduszy, którzy obstawili azjatyckie rynki akcji. Szczególnie wysokie zwroty można było ostatnio zyskać z inwestycji w Tajlandii. Główny indeks tajskich akcji wspiął się w sierpniu na poziomy obserwowane ostatni raz w 1996 roku, a więc jeszcze przed „kryzysem azjatyckim” z 1997 roku. Dobrym wynikom giełdy w Bangkoku sprzyja wysoki wzrost gospodarczy oraz uspokojenie się sytuacji politycznej. W maju, kiedy to doszło do krwawych starć wojska z antyrządowymi demonstrantami, zagraniczni inwestorzy sprzedawali tajskie akcje co wywołało spadki cena akcji. Jak się okazało, była to jednak świetna okazja do zakupów, ponieważ od tego czasu ceny papierów wzrosły średnio o prawie 30%. W sierpniu wigor odzyskały ceny akcji chińskich. Po zaobserwowanej kilka tygodni temu serii gorszych od oczekiwań danych z gospodarki chińskiej inwestorzy uwierzyli, że Chiny odejdą od polityki schładzania gospodarki, co z kolei może przyczynić się do poprawy koniunktury na giełdzie w Szanghaju, która przynajmniej do tej pory była jednym z najgorzej zachowujących się rynków w tym roku. W końcu zestawienia grupy rynków wschodzących uplasowały się fundusze inwestujące na rynkach europejskich.

Polecamy: ABC Inwestowania

Wśród funduszy sektorowych, w skali jednego, jak i ostatnich dwunastu miesięcy przoduje fundusz BlackRock inwestujący w firmy zajmujące się wydobyciem złota. Powszechne przekonanie o panującej hossie na rynku złota pozytywnie wpływa na wycenę kopalni tego szlachetnego kruszcu. W sierpniu akcyjny indeks FTSE Gold Mines wzrósł aż o 11%, a więc niemal dwa razy więcej niż cena samego żółtego metalu. Indeks ten obecnie zbliża się do pokonania historycznego szczytu ustalonego w 2008 roku, a więc przed kryzysem finansowym, który sprowadził mocno w dół wyceny akcji na światowych giełdach.

Przeczytaj także: Złoto zyskowniejsze od akcji?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W zestawieniu firm zarządzających, zdecydowanie przodują podmioty zagraniczne. Pierwsze trzy miejsca zanotowały: BlackRock, Franklin Templeton Investments i HSBC. Stopy zwrotu uzyskane przez fundusze zarządzane przez te trzy firmy są też, średnio rzecz biorąc, lepsze od przypisanym im przez firmę Expander benchmarków.

RANKING FIRM ZARZĄDZAJĄCYCH FUNDUSZAMI AKCJIINWESTUJĄCYMI ZA GRANICĄ

Nazwa

Liczba funduszy wziętych pod uwagę

Suma punktów

Średnia

BLACKROCK

35

52

1,5

TEMPLETON

31

32

1,0

HSBC

23

6

0,3

SCHRODER

18

2

0,1

ROBECO

6

-4

-0,7

FORTISLF

11

-15

-1,4

PIONEER

7

-10

-1,4

DWS

7

-10

-1,4

PKO

6

-11

-1,8

ALLIANZ

8

-15

-1,9

WIOF

9

-22

-2,4

//g1.infor.pl/p/_files/100000/wyniki_akcyjnych_funduszy_zagranicznych_w_sierpniu_2010_65185.xls
Tytuł załącznika: 
Opis załącznika: Wyniki akcyjnych funduszy zagranicznych VIII 2010
Autor załącznika: 
Źródło załącznika: nieznane
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Troska i zrozumienie w kontakcie z pacjentami – klucz do profesjonalnej opieki zdrowotnej
    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    REKLAMA

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    REKLAMA

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    REKLAMA