| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Inwestycje > Komentarze rynkowe > Rośnie niechęć do ryzyka

Rośnie niechęć do ryzyka

Analitycy agencji ratingowej Moody’s ostrzegają przed możliwością obniżenia ocen banków europejskich, które mają oddziały w Europie środkowo-wschodniej w obawie przed skutkami spowolnienia gospodarczego. Amerykanie z kolei nie wierzą, że pakiet pomocy zaproponowany przez Baraka Obamę wystarczy do powstrzymania recesji.

Niechęć inwestorów do ryzyka najbardziej widoczna jest we wzroście cen złota. Wczoraj uncja tego metalu podrożała o 2 proc. i sięgała 970 dolarów, wyraźnie dążąc do rekordów z ubiegłego roku.

Warszawski parkiet rozpoczął dzień od spadku indeksu największych spółek o 2 proc. i 1,5 proc. zniżki WIG. Potem było jeszcze gorzej, przecena sięgała 4 proc. Spadki kursów akcji wielu spółek o kilkanaście procent nie należały do rzadkości. Znów przodowały w tym papiery banków. Walory Pekao traciły ponad 18,6 proc. Indeks branżowy WIG Banki zniżkował o ponad 16 proc. W odróżnieniu od sesji poniedziałkowej, dziś spadki odbywały się przy zdecydowanie wyższych obrotach. To świadczy o większej determinacji sprzedających. Z drugiej strony, nie brakuje chętnych do kupowania przecenionych akcji. Z perspektywy najbliższych dni i tygodni ryzyko wchodzenia na rynek jest duże. Wydaje się jednak, że przy wydłużeniu horyzontu do kilku czy kilkunastu miesięcy nabywcy papierów mogą liczyć na zyski. Ostatecznie WIG20 stracił 7,5 proc., a WIG 6,65 proc. przy sięgających 1,46 mld zł obrotach, czyli prawie trzykrotnie wyższych niż w poniedziałek.

Na wszystkich giełdach azjatyckich dominowały spadki, a ich skala, poza indeksem rynku japońskiego, była znacząca i sięgała 4 proc., jak w przypadku Chin. Europa nie pozostawała w tyle. O ile początek sesji nie przyniósł większych spadków, to w ciągu dnia sięgały one 2-2,5 proc. Najgorzej było na rynkach krajów naszego regionu. Czeski indeks PX tracił 7 proc., podobnie jak rosyjski RTX. Widać wyraźnie awersję do papierów firm z tego obszaru.

Sytuacji nie poprawił zaskakująco dobry odczyt wskaźnika niemieckiego instytutu ZEW, świadczący, że ocena obecnej sytuacji przez analityków i inwestorów instytucjonalnych jest bardzo zła, ale ich optymizm co do najbliższej przyszłości znacznie się zwiększył. Dane dotyczące wskaźnika aktywności przemysłowej w rejonie Nowego Jorku, podane przed zakończeniem sesji w Europie były gorsze, niż oczekiwano i przyczyniły się do pogłębienia spadków. DAX, CAC i FTSE traciły na zamknięciu po około 3 proc. Amerykańskie giełdy rozpoczęły dzień od spadków o 3,5-4 proc.

W dalszym ciągu mamy do czynienia z osłabianiem się złotego w stosunku do głównych walut. Dziś notowano kolejne rekordy w ramach tej tendencji. Kurs euro zbliża się niebezpiecznie do poziomu 5 zł. W trakcie dnia przekroczył 4,9 zł, za dolara trzeba było płacić nawet 3,9 zł, a frank szwajcarski kosztował 3,32 zł. Czynniki wpływające na słabość naszej waluty pozostają wciąż te same: umacnianie się dolara w stosunku do euro, niechęć inwestorów do naszego regionu, ucieczka od bardziej ryzykownych aktywów, obawy związane z kłopotami w gospodarce. Choć te przesłanki nieprędko się zdezaktualizują, to jednak skala osłabienia złotego jest już tak duża, że potencjał zniżek wkrótce powinien się wyczerpać. Wahania euro wobec dolara były dziś już o wiele mniejsze, niż w ciągu ostatnich kilku dni. To może świadczyć o tym, że sytuacja może ulec wkrótce uspokojeniu.

Skala przeceny na rynkach akcji powiększa się w ostatnich dniach, rośnie też dynamika zmian cen. Może to świadczyć o tym, że po przejściu tej fali wyprzedaży, inwestorzy będą mogli liczyć przynajmniej na solidniejsze jej odreagowanie. Ryzyko nie jest dziś w cenie, ale bez jego podejmowania nie ma też szans na zyski.

reklama

Polecamy artykuły

Ekspert:

Roman Przasnyski

Główny analityk Gold Finance.

Źródło:

Własne

Zdjęcia


Polish your HR English 2 Angielski (nie) tylko dla HR –owca49.90 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Marcin M. Wyrzykowski

Główny Księgowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK