| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Inwestycje > Komentarze rynkowe > Komentarz tygodniowy 19-24 stycznia

Komentarz tygodniowy 19-24 stycznia

Według szacunków Ministerstwa Finansów polski PKB w ostatnim kwartale 2008 r. wzrósł o 2,8%; co przekłada się na dynamikę na poziomie 4,7-5,0% w całym 2008 roku. Wiceminister finansów E. Suchocka-Roguska podkreśla, że „na dzień dzisiejszy trudno jest odpowiedzialnie powiedzieć czy ten wzrost będzie wynosił 2% czy 3%. Dlatego przystąpienie już dzisiaj do nowelizacji budżetu nie wydaje się zasadne".

Według szacunków Ministerstwa Finansów wynika, że deficyt budżetowy na koniec 2008 r. wyniósł około 24,6 mld PLN, i jest niższy o 9,2% niż wielkość założona w ustawie budżetowej na 2008 r. (27,1 mld PLN). Dochody budżetu państwa wyniosły 254,08 mld PLN, co oznacza realizację na poziomie 90,1% rocznego planu. Wydatki ukształtowały się na poziomie 278,6 mld PLN (90,2% rocznego planu).

W ubiegłym tygodniu inwestorzy poznali grudniowe dane ze sfery realnej (produkcja przemysłowa), rynku pracy (wskaźnik zatrudnienia, stopa bezrobocia i płace) a także zjawiska cenowe (inflacja bazowa). Wszystkie obszary wskazują na spowolnienie gospodarki narodowej.

Przyjrzyjmy się detalom. Wskaźnik produkcji przemysłowej obniżył się w grudniu o 4,4% r/r i o niemal 4% w ujęciu miesięcznym. Jednocześnie, Główny Urząd Statystyczny skorygował listopadowe dane – miesiąc temu produkcja przemysłowa obniżyła się o 9,2% r/r (wcześniej informowano o mniejszym spadku, o 8,9% r/r.).
W polskiej gospodarce, w grudniu, ubyło 34 tys. miejsc pracy w sektorze przedsiębiorstw. Roczny wskaźnik zatrudnienia wyniósł 2,3% r/r.

Malejący popyt na pracę wpisuje się w obraz wyhamowującej gospodarki. Spada także dynamika wynagrodzeń, która wyniosła 5,4% po 7,8% odnotowanych w listopadzie. Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej szacuje, że stopa bezrobocia w grudniu wyniesie 9,5 -9,6%. W styczniu, głównie ze względu na czynniki sezonowe i ochłodzenie gospodarki bezrobocie najprawdopodobniej będzie oscylowało wokół 10%.

NBP opublikował dane o inflacji bazowej, z których wynika, że kluczowe miary inflacji bazowej spadają. Inflacja po wyłączeniu wpływu cen żywności i energii zmieniła się z 2,9%r/r w listopadzie do 2,8% r/r w grudniu. Inflacja netto spadła z 4,7% r/r miesiąc wcześniej do 4,5% r/r. Oznacza to, że nie tylko inflacja konsumenta (indeks CPI) lecz także najbardziej stabilne miary cen wskazują na malejący popyt w polskiej gospodarce. Stan taki daje władzom monetarnym pole do dalszych, agresywnych, obniżek kosztu pieniądza.

O tym, że zmienia się optyka Rady Polityki Pieniężnej (RPP) świadczy opublikowany 22 stycznia stenogram z grudniowego posiedzenia. Uwaga RPP przeniosła się ze zjawisk czysto cenowych na sytuację gospodarczą kraju. Na grudniowym posiedzeniu Rady złożono wniosek o obniżenie podstawowych stóp procentowych NBP o 50 punktów bazowych, a także wniosek o obniżenie podstawowych stóp procentowych NBP o 75 punktów bazowych. Ostatecznie przyjęto wniosek o obniżenie stóp procentowych o 75 punktów bazowych. RPP oceniła, że za znaczącą obniżką stóp przemawiają sygnały silniejszego i szybszego niż oczekiwano obniżenia aktywności gospodarczej w kraju i na świecie.

reklama

Polecamy artykuły

Ekspert:

Adam Wiśniewski

Ekonomista, ekspert w dziedzinie finansów, inwestycji i bankowości.

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Produkcja przemysłowa obniżyła się w grudniu o 4,4% r/r
Produkcja przemysłowa obniżyła się w grudniu o 4,4% r/r

Klasyfikacja Środków Trwałych 2016 ze stawkami amortyzacji i powiązaniem z KŚT 201079.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Eksperci Lafarge

Światowy lider w produkcji materiałów budowlanych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »