| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Inwestycje > Komentarze rynkowe > Zbliża się korekta na rynkach akcji

Zbliża się korekta na rynkach akcji

Reakcje inwestorów na wyniki spółek i inne „standardowe” informacje makroekonomiczne, takie jak sytuacja na rynku nieruchomości czy rynku pracy wskazują, że te czynniki tracą nieco na znaczeniu. Bardziej istotne stają się te o zasadniczym wpływie na rynki finansowe.

Coraz bardziej zbliża się moment, w którym inwestorzy będą musieli zmierzyć się z perspektywą zaostrzania polityki pieniężnej. Papierkiem lakmusowym dla wszystkich giełd zdaje się być to, co dzieje się teraz w Chinach. Symptomy zmian są już widoczne i na rynku walutowym i surowcowym. Nadchodzi czas na test dla akcji.

Po wczorajszej względnej sile naszego rynku, „zaakcentowanej” jeszcze na końcowym fixingu, dziś nie było już śladu. Indeks największych spółek zaczął dzień od spadku o ponad 1,2 proc. a WIG radził sobie tylko nieznacznie lepiej. Jeszcze przed południem skala spadków powiększyła się i oba wskaźniki traciły po około 2 proc. Po dobrym stracie z poziomu zbliżonego do wczorajszego zamknięcia, indeksy małych i średnich firm także zdecydowanie zniżkowały. sWIG80 przez moment spadał nawet o 2 proc., jednak do południa zniżka obu wskaźników sięgała 1,5-1,6 proc.

Kiepsko radziły sobie spółki surowcowe. Walory PKN traciły około 2 proc., Lotos przeceniany był o 3 proc. Akcje KGHM początkowo zniżkowały o „jedynie” 1,6 proc., ale skala spadku szybko powiększyła się do 3 proc. Niewiele lepsza była sytuacja obu największych banków. Około południa akcje Pekao i PKO traciły po ponad 2 proc. Największej przeceny doświadczyły papiery BZ WBK, momentami tracące 4 proc. Akcje BRE zniżkowały o 3 proc. W trudnych chwilach na rynku nieźle radzi sobie Telekomunikacja Polska. Jej walory traciły tylko 0,6-0,8 proc.

Od południa sytuacja zaczęła się poprawiać, w ślad za idącymi w górę indeksami głównych giełd europejskich. Ostatecznie indeks największych spółek stracił 1,21 proc., WIG zniżkował o 1,12 proc., mWIG40 o 0,96 proc. a sWIG80 o 0,71 proc. Obroty wyniosły 1,44 mld zł.

Giełdy zagraniczne

Wczoraj na Wall Street tendencja spadkowa została powstrzymana. Indeksy nieznacznie zwiększyły swoją wartość, ale odreagowanie było wyjątkowo mizerne, biorąc pod uwagę skalę i dynamikę niedawnej zniżki. Na razie zadziałało wsparcie w okolicach 1090 punktów w przypadku S&P500, ale sytuacja jest bardzo chwiejna. Wypada zauważyć, że wczoraj indeksy wzrosły, mimo wyraźnie rozczarowujących danych o sprzedaży domów. Trudno z tego faktu wyciągać dalej idące wnioski, ale czeka nas raczej nerwowy okres, gdy dobre dane mogą być odczytywane jako przybliżające zaostrzenie polityki pieniężnej, co nie oznacza, że na złe informacje giełdy reagować będą wzrostem.

Czytaj także

Ekspert:

Roman Przasnyski

Główny analityk Gold Finance.

Źródło:

Własne

Zdjęcia


Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

EFT International

EFT International zajmuje się pomaganiem firmom w osiągnięciu sukcesu na zagranicznych rynkach, głównie w Wielkiej Brytanii i Indiach.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK