| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Inwestycje > Komentarze rynkowe > Zbliża się korekta na rynkach akcji

Zbliża się korekta na rynkach akcji

Reakcje inwestorów na wyniki spółek i inne „standardowe” informacje makroekonomiczne, takie jak sytuacja na rynku nieruchomości czy rynku pracy wskazują, że te czynniki tracą nieco na znaczeniu. Bardziej istotne stają się te o zasadniczym wpływie na rynki finansowe.

Na rynkach azjatyckich trwa czarna seria. Spadki trwają tam nieprzerwanie od kilku dni i przybierają na sile. Chiński Shanghai B-Share stracił dziś 1,58 proc. a Shanghai Composite aż 2,42 proc. Wciąż dominują tam obawy, związane z radykalnym hamowaniem akcji kredytowej przez banki i chłodzeniem gospodarki. Japoński Nikkei zniżkował o 1,78 proc. w reakcji na umacnianie się jena, co niekorzystnie wpłynie na eksporterów oraz przede wszystkim w związku z obniżeniem perspektywy ratingu Japonii przez Standard&Poors. Wskaźnik w Hong Kongu spadł o 2,38 proc. a na Tajwanie zniżka sięgnęła niemal 3,5 proc. Inwestorzy w Azji nie mają więc wątpliwości, że zaczęła się tam większa korekta.

Trwa ona także na głównych parkietach europejskich. Dziś rano indeksy w Paryżu i Frankfurcie spadały po 0,8 proc. i po próbie ograniczenia strat w pierwszej godzinie handlu, nie były w stanie poprawić swojej sytuacji. Londyński FTSE tradycyjnie już zaczął od poziomu zamknięcia z poprzedniego dnia, ale szybko poszedł w dół, tracąc do południa 0,6 proc. Na giełdach naszego regionu widać było ewakuację kapitału. W Bukareszcie i Budapeszcie indeksy spadały po ponad 2 proc., niewiele mniej traciły wskaźniki w Pradze i Warszawie. Moskiewski RTS zniżkował o ponad 3 proc.

Wczesnym popołudniem na większości europejskich parkietów skala spadków uległa znacznej redukcji. DAX zdołał zniwelować ją do zera, czyli dotrzeć przez moment do poziomu poniedziałkowego zamknięcia. Pod koniec dnia na niewielki plus wyszedł też CAC40.

Po wczorajszym względnym uspokojeniu się sytuacji na światowym rynku walutowym, dziś rano euro jeszcze raz próbowało kontratakować. Ta akcja skończyła się jednak kompletnym niepowodzeniem. Pogorszenie się nastrojów na giełdach spowodowało dynamiczne umocnienie się amerykańskiej waluty. Euro wyceniano na nieco ponad 1,4 dolara. A jeszcze wczoraj kurs wspólnej waluty starał się przetestować poziom 1,42 dolara.

Nasza waluta wyraźnie odczuła odwrót inwestorów od bardziej ryzykownych rynków. W poniedziałek, w połowie dnia można było kupić dolara nawet po 2,857 zł, wieczorem „zielony” był już 3 grosze droższy. Dziś handel rozpoczął się od prawie 2,9 zł i poziom ten szybko został przekroczony. Od wczorajszego południa euro zdrożało o ponad 5 groszy i trzeba było za nie płacić nawet 4,1 zł. Franka można było kupić po 2,78-2,79 zł. Na razie więc o prognozach umocnienia się naszej waluty możemy zapomnieć. Czynniki lokalne, choćby były najbardziej sprzyjające złotemu, na niewiele się zdadzą, wobec siły tendencji panujących na rynkach światowych.

Wszystko wskazuje na to, że jednak coraz bardziej zbliżamy się do rozstrzygnięcia kluczowej dla dalszych losów prawie rocznej tendencji wzrostowej. Testowanie jej siły może jeszcze trochę potrwać, ale mitycznej już głębszej korekty nie sposób się ustrzec. Prognozowanie jej przebiegu i skali jest zajęciem dość karkołomnym. Lepiej skoncentrować się na obserwowaniu rozwoju sytuacji i stosownym do tego reagowaniu. Powody wystąpienia korekty są bardzo poważne i mają charakter „systemowy” a nie incydentalny. Zbliżająca się wielkimi krokami zmiana polityki pieniężnej, już widoczna w Chinach, inicjatywa prezydenta Obamy, dotycząca zmian funkcjonowania systemu bankowego są wystarczające, by rynek je „dostrzegł i uwzględnił”. Jeśli dodać do tego naturalną potrzebę korekty, to mamy komplet czynników, których lekceważyć nie sposób.

Czytaj także

Ekspert:

Roman Przasnyski

Główny analityk Gold Finance.

Źródło:

Własne

Zdjęcia


INFORLEX Kadry Płace i HR211.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Andrzej Kik

Dyrektor ds. maszyn i urządzeń w Aureus

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK