| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Inwestycje > Komentarze rynkowe > Wyniki finansowe przestraszyły inwestorów

Wyniki finansowe przestraszyły inwestorów

Nastroje na giełdach zmieniają się dość szybko. Po wczorajszym optymizmie dziś nie było śladu. Rozczarowujące wyniki opublikowane przez Alcoa spowodowały, że nadzieje inwestorów przekształciły się w obawy przed tym, co pokażą pozostałe amerykańskie spółki.

O dynamicznym wzroście chińskiego eksportu i importu nikt już we wtorek nie pamiętał. Zaczęto za to dostrzegać coraz bardziej wyraźne przejawy zacieśniania polityki pieniężnej. Drugi w tym roku wzrost rentowności bonów skarbowych oraz podwyższenie przez Ludowy Bank Chin stopy rezerw obowiązkowych wskazują na to dość jasno. Giełda w Szanghaju na te posunięcia zareagowała sporym wzrostem, ale „światu” raczej się to nie spodobało. A poza wszystkim, giełdy dojrzały do korekty ostatniej fali wzrostów. Powodów do niej, jak widać, nie zabrakło.

Wczoraj nasz rynek nie tryskał siłą na tle pozostałych giełd naszego regionu. Dziś przed południem dotrzymywał im kroku w spadkach. Początek sesji nie był najgorszy. Indeks największych spółek tracił jedynie 0,4 proc., a WIG zniżkował na otwarciu niecałe 0,2 proc. Wskaźniki małych i średnich firm rozpoczęły dzień nawet nieznacznie powyżej wczorajszego zamknięcia. Nastroje jednak szybko się pogorszyły i skala spadków zwiększyła się do 0,8-0,9 proc. Otoczenie wyraźnie nie sprzyjało bykom, więc nieliczne próby ograniczania strat kończyły się niepowodzeniem.

W pierwszej fazie sesji najsłabiej zachowywały się akcje BRE, BZ WKK i Pekao, które wczoraj zyskiwały najmocniej. Później indeksowi najbardziej ciążyły spadki naszych firm paliwowych. Akcje Lotosu zniżkowały o 2,8 proc., a walory PKN Orlen traciły ponad 2 proc. Przed spadkami skutecznie broniły się papiery KGHM, mimo pogorszenia się sytuacji na rynku miedzi. Ponad 1,5 proc. traciły akcje Telekomunikacji Polskiej.

Jeszcze przed rozpoczęciem handlu na Wall Street mieliśmy kolejną falę osłabienia, w wyniku której spadki nieco się pogłębiły, ale na tle coraz gorzej wyglądających parkietów europejskich nie wypadaliśmy szczególnie źle. Ostatecznie indeks największych firm stracił 1 proc., WIG zniżkował o 0,92 proc., mWIG40 o 0,62 proc., a sWIG80 o 0,69 proc. Obroty wyniosły 1,65 mld zł.

Wczorajsza sesja za oceanem zakończyła się niewielkim wzrostem Dow Jones’a i S&P500. Ale jej przebieg nie był zbyt spokojny. Po niezłym początku wskaźniki znalazły się pod kreską i znów wyszły na plus tylko dzięki dobrej końcówce. Optymizm wiązał się z oczekiwaniami na publikację wyników Alcoa. Aluminiowy koncern jednak sprawił inwestorom niezbyt miłą niespodziankę. Jest zbyt wcześnie, by po pierwszym raporcie wyciągać wniosek, że cały sezon wyników będzie nienajlepszy. Jednak nastroje w najbliższych dniach raczej nieco się pogorszą i można się spodziewać korekty ostatniej fali wzrostów. Po czwartkowej sesji wyniki opublikuje Intel. Ale z informacjami o dokonaniach firm konkurować też będą dane dotyczące całej amerykańskiej gospodarki. Trudno przewidzieć, co z tej mieszanki może wyniknąć.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Inventage

Inventage jest międzynarodową firmą specjalizującą się w optymalizacji kosztów

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK