| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Inwestycje > Komentarze rynkowe > Wyniki finansowe przestraszyły inwestorów

Wyniki finansowe przestraszyły inwestorów

Nastroje na giełdach zmieniają się dość szybko. Po wczorajszym optymizmie dziś nie było śladu. Rozczarowujące wyniki opublikowane przez Alcoa spowodowały, że nadzieje inwestorów przekształciły się w obawy przed tym, co pokażą pozostałe amerykańskie spółki.

Na giełdach azjatyckich dziś nastroje były mocno zróżnicowane. W Hong Kongu, na Tajwanie, w Bombaju i na kilku mniej znaczących parkietach przeważały niewielkie spadki. Japoński Nikkei kontynuuje rozpoczęty jeszcze pod koniec listopada marsz w górę. W jego wyniku zwiększył swoją wartość o 20 proc. Dziś tę zdobycz powiększył o 0,75 proc. Z małym opóźnieniem na bardzo dobre informacje dotyczące chińskiej gospodarki zareagowała giełda w Szanghaju. Shanghai B-Share zyskał 1,22 proc., a Shanghai Composite aż 1,91 proc.

Po rozpoczęciu handlu na symbolicznym plusie, indeksy głównych europejskich parkietów przeszły do strefy spadkowej. Około południa DAX i CAC40 traciły po około 0,5 proc., a londyński FTSE zniżkował o 1,2 proc.

Po dynamicznych wczorajszych wzrostach, dziś na giełdach naszego regionu mieliśmy wyraźną, choć niezbyt dużą korektę. Do południa spadki w Bukareszcie, Budapeszcie i Moskwie sięgały około 0,5 proc. Na giełdzie w Atenach spadek przekraczał 2 proc., a pod koniec dnia przekraczał już 5 proc. Skala spadków zwiększyła się na niemal wszystkich rynkach. Około godziny 16.00 FTSE i DAX traciły po około 1,5 proc., a CAC40 zniżkował o 1,1 proc.

Po dwudniowym zdecydowanym osłabieniu, dziś amerykańska waluta kontynuowała rozpoczęte jeszcze w poniedziałek wieczorem odrabianie strat. Zwrot nastąpił wówczas, gdy kurs wspólnej waluty dotarł wczoraj do poziomu 1,455 dolara. Dziś przed południem euro wyceniano nawet na 1,445 dolara. Na razie korekta nie jest więc zbyt dynamiczna, a sytuacja daleka od wyjaśnienia. Wiele zależeć będzie od danych makroekonomicznych, które poznamy w najbliższych dniach.

Zobacz też serwis: Kursy walut

Nasza waluta dziś traciła na wartości. Za dolara trzeba było około południa płacić 2,82 zł, czyli 2 grosze więcej niż w poniedziałek wieczorem. Również o 2 grosze podrożało euro, które można było kupić po 4,08 zł. Identyczna była skala wzrostu kursu franka. „Szwajcara” wyceniano na 2,77 zł. Po dynamicznym piątkowym umocnieniu się naszej waluty, od dwóch dni obserwujemy odreagowanie. Pod koniec dnia złoty zyskał wobec wszystkich trzech głównych walut po groszu.

Kursy walut on-line

Rynki nie rosną do nieba. Szczególnie, gdy nie ma ku temu wyraźnych powodów. Dotychczasowe sesje nowego roku toczyły się pod dyktando byków. Dziś nadszedł czas na korektę. Na razie spadek niewiele zmienia i nie daje powodów do nerwowych reakcji. Ale trzeba uważnie obserwować to, co będzie się działo w kolejnych dniach. Ostrzeżeń przed głębszą korektą nie warto lekceważyć. Na giełdach robi się nieco bardziej nerwowo, więc i ewentualne spadki mogą być dość dynamiczne.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Anna Książek

Ekonomistka, posiada wieloletnie doświadczenie w działach personalnych, obecnie samodzielny specjalista ds. kadr i płac.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK