| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Inwestycje > Komentarze rynkowe > Indeksy w Azji coraz wyżej

Indeksy w Azji coraz wyżej

Azjatycki Bank Rozwoju drugi raz w ciągu krótkiego okresu podniósł prognozy wzrostu gospodarczego dla rynków wschodzących z regionu.

Według szacunków Azjatyckiego Banku Rozwoju PKB Indii w 2009 r. wzrośnie o 7 proc., a nie jak oceniano jeszcze we wrześniu o 6 proc., natomiast wyłącznie kraje zaliczane do grupy rozwijających się powinny odnotować wzrost PKB rzędu 4,6 proc. w 2009 r. i aż 6,6 proc. w 2010 r. Wprawdzie prognozę dla Chin utrzymano na niezmienionym poziomie (+8,2 proc. w tym roku, a w 2010 r. +8,9 proc.), lecz tak optymistyczne oczekiwania odnośnie pozostałych państw, należy uznać za odzwierciedlenie scenariusza mówiącego o wychodzeniu światowej gospodarki z recesji w kształcie litery "V".

Nieco bardziej sceptycznie perspektywy na najbliższe kwartały ocenia bank centralny Australii, który nie wyklucza ponownego wzrostu bezrobocia, ponieważ dynamika ożywienia gospodarki jest niższa niż przyrost siły roboczej. Różnica między Australią, a większością pozostałych rynków rozwiniętych polega na tym, że za sprawą napływu kapitału zagranicznego oraz rozgrzanego rynku nieruchomości, w Australii presja inflacyjna jest całkiem realna, o czym najlepiej świadczą trzy podwyżki stóp procentowych z rzędu (pierwszy raz w historii nastawienie Banku Australii zmieniło się tak gwałtownie).

We wtorek na rynkach akcji w Azji przeważały spadki. Indeks NIKKEI spadł o 0,2 proc., a Hang Seng tracił ok. godz. 9 czasu warszawskiego 1 proc. Inwestorzy wybiórczo kupowali walory tych spółek, które niespodziewanie publikowały optymistyczne informacje, np. tak jak Konica/Minolta podnosiły prognozy wyników finansowych, albo prognozy sprzedaży, jak Kia i Hyundai.

Na rynku walutowym początek sesji nie przyniósł większych zmian. Euro wyceniano na 1,463 USD, a złoty kontynuował spadki względem euro, franka (po 0,3 proc.) i dolara (o 0,5 proc.)

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Mikołaj Duda

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK