| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Inwestycje > Komentarze rynkowe > Coraz większe nadzieje na wzrost

Coraz większe nadzieje na wzrost

Dziś nasz parkiet nie błyszczał już tak jak dzień wcześniej. Ale na tle 2 proc. wzrostów na głównych parkietach Europy nie było to łatwe. Byki nie były w stanie skorzystać z tej świetnej atmosfery i szły swoją drogą. Zresztą 1 proc. zwyżka to całkiem niezłe osiągnięcie. Szczególnie jeśli zauważyć, że od dna piątkowej przeceny WIG20 zyskał 150 punktów, czyli prawie 7 proc.

Po poniedziałkowym bardzo mocnym zachowaniu na tle innych giełd europejskich, dziś inwestorzy w Warszawie zaczęli dzień dość ostrożnie. Indeks największych spółek zyskiwał na otwarciu 0,8 proc., a wskaźnik szerokiego rynku 0,65 proc. Jeśli chodzi o papiery poszczególnych firm, stawka początkowo była dość wyrównana. Wyróżniał się jedynie BZ WBK, zyskujący ponad 2 proc. Wkrótce okazało się, że był to sygnał zwiastujący siłę sektora bankowego na naszym parkiecie. Po godzinie handlu akcje BZ WBK rosły już o 3,7 proc., BRE o 3 proc. Pekao i PKO zyskiwały grubo ponad 1 proc. Stawkę tę uzupełniały walory PKN i Telekomunikacji Polskiej, które zwiększały swą wartość o 2 proc. Słabo zachowywały się natomiast papiery KGHM. WIG20 zyskiwał 1,5-1,6 proc., ale przed południem był to szczyt możliwości byków. Wszystkie próby ruchu powyżej tego poziomu kończyły się niepowodzeniem. Ale niedźwiedzie też nie były skłonne do ataku. W efekcie wykres indeksu był równy niemal jak stół. Wahania zamykały się w przedziale 25 punktów, jeszcze węższym niż wczoraj. Końcówka była już nieco gorsza.

Ostatecznie WIG20 zyskał 1,09 proc., WIG wzrósł o 0,84 proc., wskaźnik średnich firm o 0,51 proc., a sWIG80 o 0,68 proc. Obroty wyniosły 1,14 mld zł.

Wczoraj amerykańscy inwestorzy znów wykazali się niezdecydowaniem. S&P500 raz znajdował się nieznacznie pod kreską, to znów starał się przebić w okolice poziomu 1110 punktów. Zabrakło niecałych 5 punktów. Indeks utknął więc w przedziale 1080-1110 punktów i zastanawia się, w którą stronę podążyć. Te okresy ruchu w bok są coraz dłuższe. Poprzednie trwały 5-7 sesji, obecny liczy sobie już 14. Może to wskazywać na słabnięcie trwającej od marca tendencji wzrostowej. Do końca roku można się jednak spodziewać próby jej przedłużenia, a nawet ustanowienia nowego szczytu.

Na giełdach azjatyckich trwa odreagowanie niedawnych spadków. Przoduje w tym Nikkei, który najbardziej ucierpiał w ostatnich tygodniach. Odbił się dynamicznie po osiągnięciu okolic lipcowego dołka. Dziś zyskał 2,4 proc. To reakcja na decyzję banku centralnego, który postanowił poprawić płynność rynku i obniżyć rynkowe stopy procentowe pompując 115 mld dolarów do systemu bankowego. Spadkową sekwencję przerwały też indeksy w Chinach. Shanghai B-Share wzrósł o prawie 2 proc., co może wskazywać, że wczorajsza zwyżka o ponad 4 proc. nie była przypadkowym „wyskokiem”.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Konstancja Gierba

Departament Prawa Pracy - kancelaria RK LEGAL

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK