| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Inwestycje > Komentarze rynkowe > Czy to już hossa?

Czy to już hossa?

Wzrosty na warszawskiej giełdzie trwają już niemal równo pięć miesięcy. 18 lutego indeksy ustanowiły minimum bessy. To ostatnie określenie wciąż dominuje w świadomości wielu inwestorów. Czy ktoś ostatnio słyszał o hossie? A przecież od dna bessy indeksy wzrosły o 68 proc. Jakoś tak dla wielu niepostrzeżenie. W ten sposób „wymazana” została 43 proc. zniżka trwająca od 8 października ubiegłego roku do 18 lutego. No i mamy dylemat. Czy „już” kupić akcje, czy „już” nie kupować.

Parkiet Budapeszcie nie błyszczał, notując niewielki wzrost, ale na pozostałych giełdach naszego regionu ruch był spory. W Belgradzie indeks zyskiwał ponad 5 proc., w Moskwie ponad 3 proc., w Pradze i Sofii po około 2 proc. Wygląda to jak kolejna fala zakupów dokonywanych przez inwestorów zagranicznych.

Dopiero lepsze od oczekiwań wskazania indeksów koniunktury i nastrojów przedsiębiorców w strefie euro i w Niemczech nieco podgrzały nastroje. Indeksy na głównych parkietach zyskiwały 0,5-0,7 proc. Potem już było gorzej. Amerykanie znów popsuli humory.

Wczoraj wieczorem, mimo wzrostów na giełdach, euro dość gwałtownie osłabiło się wobec dolara. Być może był to efekt ogłoszenia gorszych wyników przez Microsoft, Amazon czy American Express i spodziewanej korekty. Euro wyceniano na nieco ponad 1,41 dolara. Osłabienie nie trwało jednak zbyt długo i jeszcze przed południem kurs euro wrócił do poziomu 1,42 dolara.

Złoty nadal był silny. Za dolara trzeba było dziś płacić jedynie 2,95-2,96 zł. Euro wyceniano n 4,21 zł a franka na 2,75-2,76 zł. Do końca dnia nie zanotowano większych wahań. Nasza waluta wciąż wykazywała dużą moc. Euro taniało około godziny 16.00 nawet do 4,18 zł.

Drugi z rzędu znakomity dla byków tydzień na naszej giełdzie przyniósł kolejny pokaźny wzrost, pokonanie czerwcowych szczytów i powrót indeksów do poziomu z października ubiegłego roku. Siła rynku wciąż zaskakuje. O żadnym wakacyjnym marazmie nie ma mowy. W trudnych czasach inwestorzy nie pozwalają sobie na odpoczynek. Po tak dynamicznych zwyżkach wszyscy zaczynają sobie zadawać pytanie, czy nie za daleko się już nie zagalopowaliśmy. Czy obecne poziomy cen akcji mają fundamentalne uzasadnienie. Wzrosty cieszą posiadaczy akcji, ale czy zachęcają do kupna? Końcówka dzisiejszej sesji każe zachować ostrożność. Ryzyko jest duże.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Jerzy Różyk

ekspert ds. oceny ryzyka w transporcie, prawa przewozowego i ubezpieczeń transportowych CDS Kancelaria Brokerska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK