| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Inwestycje > Komentarze rynkowe > Byki na amerykańskim wspomaganiu

Byki na amerykańskim wspomaganiu

Na naszej giełdzie panowały dziś dość zmienne nastroje. Po dobrym początku byki doprowadziły indeks największych spółek do ponad 1900 punktów. Później nastroje się pogorszyły i wskaźnik zjechał poniżej poziomu z początku sesji. Dobry start notowań za oceanem, gdzie indeksy rosły o 1,6-1,7 proc. spowodował, że końcówka dnia w Warszawie była znów wyraźnie wzrostowa. I to przy bardzo wysokich obrotach.

Na giełdach azjatyckich nadal panował optymizm. Wszędzie notowano wzrosty, ale ich skala nie była już tak duża, jak ostatnio. Jedynie indeks giełdy koreańskiej zwyżkował o 2,55 proc. Pozostałe zyskiwały od 0,5 do 1 proc. Najsłabiej zachowywał się Nikkei, który kończył sesję w okolicach zera. Nieco ponad 1 proc. zwyżkę zaliczył wskaźnik w Szanghaju. Japońskiej giełdzie udało się odrobić poniedziałkowy spory spadek, ale nie ma ona siły, by bardziej dynamicznie pójść w górę. Nie skorzystała z ogólnoświatowej poprawy nastrojów, co świadczy o jej słabości. Za to chiński Shanghai B-Share wciąż zadziwia swą siłą. Dziś wzrósł o 1 proc. Zaledwie kilkanaście punktów brakuje mu do szczytu z sierpnia ubiegłego roku i wszystko wskazuje na to, że niedługo do niego dotrze.

Główne parkiety europejskie zaczęły dzień od niewielkich wzrostów o 0,5-0,7 proc. Już w pierwszej godzinie handlu skala zwyżek powiększyła się do około 1 proc. Giełdy naszego regionu nie wyróżniały się na tym tle. BUX po ogłoszeniu zaskakująco dobrych danych o produkcji przemysłowej na Węgrzech rósł o 1,2 proc. Najsilniejszy był nasz WIG20, ale tylko do południa. Skala zwyżek zmniejszyła się również w tym czasie na pozostałych parkietach naszego regionu. To wyraźnie wskazuje na „operację” międzynarodowego kapitału, a jednocześnie na jej spekulacyjny charakter.

Końcówka sesji znów przebiegała pod dyktando byków. Indeksy giełd we Frankfurcie i Paryżu tuż przed godziną 16.00 zyskiwały po około 1,9-2 proc., londyński FTSE rósł o 1,7 proc. Parkiety naszego regionu przestały błyszczeć i notowały nieco mniejsze wzrosty. Wyjątkiem był moskiewski RTS, zyskujący 2,4 proc. Liderem wzrostów był wskaźnik giełdy w Helsinkach. Zwiększał swoją wartość o ponad 3 proc. Na amerykańskim dopalaczu wskaźniki na głównych giełdach Europy kończyły dzień zwyżkami o około 2,5 proc.

Po wczorajszym popołudniowym osłabieniu, dziś rano wspólna waluta przystąpiła do dynamicznego ataku. Jeszcze we wtorek wieczorem za euro płacono blisko 1,3 dolara, dziś już przed godziną 10.00 wyceniano je na 1,4 dolara. Ruch był bardzo dynamiczny.

Złoty już drugi dzień z rzędu demonstruje swoją siłę. Już wczorajsze ruchy robiły wrażenie. Wieczorem dolara wyceniano już tylko na 3,09 zł, dziś rano przez moment nawet na 3,03 zł, a po korekcie na 3,05 zł. Licząc od poniedziałku dolar potaniał aż o 13 groszy, a kurs dolara zbliża się do poziomu najniższego od początku roku.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Maciej Szulikowski

Radca Prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK