| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Inwestycje > Komentarze rynkowe > Byki próbują odzyskać pole

Byki próbują odzyskać pole

Dziś kupującym udało się zbliżyć do poziomu 1900 w przypadku indeksu największych spółek. Atak nie był specjalnie udany, ale mają oni niezłą pozycję wyjściową na najbliższe sesje. Sprzyjać im będą nadzieje na window dressing, czyli podnoszenie kursów akcji przez inwestorów instytucjonalnych. Wszak jutro ostatni dzień półrocza i chęć poprawienia wyników będzie nieodparta.

W Europie sesja zaczęła się od niewielkich spadków głównych indeksów. Sytuacja poprawiła się jednak po publikacji danych o wzroście indeksu nastrojów w gospodarce strefy euro, który osiągnął poziom najwyższy od listopada ubiegłego roku. CAC i DAX zyskiwały po ponad 1 proc. Liderami wzrostów były parkiety na Węgrzech i w Turcji, zyskujące po 2 proc. Ten ostatni jednak odpadł z czołówki pod koniec dnia. Około godziny 16.00 jedynymi spadkowiczami były giełdy w Pradze, Rydze i Moskwie.

Po umocnieniu się w końcu ubiegłego tygodnia, dziś od rana wspólna waluta traciła wobec dolara. Tuż po godzinie 9.00 euro wyceniano na 1,39 dolara. To prawdopodobnie efekt gorszych nastrojów na giełdach. Także nasza waluta zaczęła dzień od osłabienia. Za dolara trzeba było płacić 3,21 zł, o 2 grosze więcej niż w piątek. Po mocnym wyskoku do 4,51 zł euro błyskawicznie staniało do 4,49 zł. Podobny, choć nieco mniejszy skok miał miejsce w przypadku franka. Jego cena trzymała się po nim na stabilnym poziomie 2,95 zł. Do końca dnia zmiany były jedynie kosmetyczna. Nie widać było żadnego niepokoju związanego z końcem miesiąca, kojarzonego ostatnio z rozliczaniem feralnych opcji walutowych. Prawdopodobnie ten niezbyt chlubny epizod mamy już za sobą.

Nastroje wśród inwestorów w ostatnich dniach wyraźnie się poprawiły. Świadczy o tym dzisiejsza próba zbliżenie się indeksu największych spółek do poziomu 1900 punktów. Wagę tego wydarzenia umniejsza fakt, że odbywało się to przy niewielkich obrotach. Ale trzeba też pamiętać, że i tąpnięcie naszych indeksów z ubiegłego poniedziałku nastąpiło przy jeszcze mniejszej aktywności rynku. Koniec miesiąca i półrocza sprzyja przynajmniej utrzymaniu dotychczasowych poziomów cen. Prawdziwy test siły rynku nastąpi w pierwszych dniach lipca.

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Inventage

Inventage jest międzynarodową firmą specjalizującą się w optymalizacji kosztów

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK