| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Inwestycje > Komentarze rynkowe > Niedźwiedzie pokazały pazury

Niedźwiedzie pokazały pazury

Początek dzisiejszej sesji nie wskazywał na tak dramatyczny rozwój wydarzeń, z jakim mieliśmy do czynienia pod koniec dnia. Cierpliwość inwestorów w końcu uległa wyczerpaniu. Impulsem stała się korekta prognozy dla globalnej gospodarki, opublikowana przez Bank Światowy.

Parkiety europejskie początkowo nie wykazywały żadnej chęci do zmian. DAX, CAC40 i FTSE zaczęły dzień od zera. Po dwóch godzinach sytuacja się wklarowała. Wszystkie trzy wskaźniki traciły po ponad 1 proc. Na giełdach naszego regionu sytuacja była jeszcze gorsza. W Bukareszcie i Moskwie spadki przekraczały 2 proc., w Pradze 1,6 proc., w Budapeszcie 0,9 proc. Tuż przed godziną 16.00 indeksy na głównych parkietach traciły po około 2 proc. Liderami spadków były mniejsze giełdy, głównie z naszego regionu. Sytuację popsuła opublikowana dziś prognoza, mówiąca, że recesja będzie głębsza niż wcześniej się spodziewano. Zakłada ona, że globalna gospodarka skurczy się w tym roku o 2,9 proc. (wcześniej spadek szacowano na 1,7 proc.).

Amerykańska waluta wyraźnie cieszy się z niepewności na giełdzie i pogorszenia się nastrojów. Jeszcze przed południem euro można było kupić za 1,39 dolara. Wszystko wskazuje, że kolejne dni przyniosą dalszy wzrost siły dolara.

Na naszym rynku zmagania euro z dolarem nie przyniosły na razie poważniejszych zmian. Złoty słabnie wobec dolara i umacnia się w stosunku do pozostałych głównych walut. Tuż przed południem dolara wyceniano na 3,24 zł. Euro, po piątkowej sporej przecenie, dziś także traciło na wartości i można było jej kupić po 4,49 zł. Za franka płacono 2,98 zł. Pod koniec dnia dolar był coraz silniejszy wobec euro. Wspólną walutę wyceniano na 1,38 dolara. Złoty wyraźnie osłabł i za dolara trzeba było płacić 3,27 zł, o 5 groszy więcej niż w piątek. Kurs euro podskoczył do 4,52 zł, a franka do 3 zł.

Warszawska giełda należała dziś do najsłabszych na świecie. Przekraczający 6 proc. spadek indeksu największych spółek był niczym, poza emocjami, nieuzasadniony. To prawdopodobnie cena, jaką płaci nasz rynek za największą płynność spośród giełd naszego regionu. Gdy tylko ryzyko z punktu widzenia globalnych inwestorów wzrosło, postanowili oni pozbywać się tych papierów, które najłatwiej sprzedać. Skala przeceny zdaje się być zbyt duża w porównaniu do stanu naszej gospodarki, więc można spodziewać się rychłej korekty w górę. Teraz jednak liczą się bardziej nastroje niż kalkulacje. Fatalny początek sesji w Stanach Zjednoczonych nie rokuje najlepiej na najbliższe dni.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Andrzej Łukaszewicz

Ekspert z zakresu zamówień publicznych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »