| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Inwestycje > Komentarze rynkowe > Dywidenda za 2008 rok tylko od nielicznych

Dywidenda za 2008 rok tylko od nielicznych

Dywidenda, czyli wypłata części zysku akcjonariuszom spółki, staje się towarem deficytowym. Do takich wniosków można dojść, jeśli spojrzymy na komunikaty spółek giełdowych. Większość spółek ogranicza kwoty przeznaczone na dywidendy lub całkowicie z nich rezygnuje.

Od lat największe zyski i tym samym dywidendy płaciły banki i spółki ze znacznym udziałem Skarbu Państwa. W tym roku na dywidendę można liczyć głównie ze strony KGHM, który wypracował w 2008 r. blisko 3 mld zł zysku. Koncerny paliwowe pogrążone są w stratach, a zyski banków skurczyły się średnio o połowę. O zatrzymanie zysku w kasie banków apelują, zarówno Komisja Nadzoru Finansowego, jak i wicepremier Waldemar Pawlak. Wszystko przez problemy z dostępem do kapitału i koniecznością utrzymania współczynników wypłacalności. Gotówka - to jest to, czego bankom bardzo brakuje.

W takiej sytuacji nie wzbogacą się ani inwestorzy, ani Skarb Państwa, który od lat skutecznie drenował spółki z dywidendy. Z tuzów pozostał im praktycznie KGHM.

Na powrót do czasów, gdy spółki znów masowo będą dzielić się zyskiem, a wartość dywidend sięgnie kilkunastu miliardów złotych, przyjdzie nam poczekać około 2-3 lat, czyli do czasu znacznej poprawy kondycji finansowej firm. Kto wie, czy po dobie kryzysu firmy nie przyjmą odmiennej praktyki i nie postanowią zatrzymać przy sobie większości zysku argumentując to dobrem spółki. Wykorzystanie tych dodatkowych pieniędzy może być dużo efektywniejsze, niż jednorazowa poprawa nastrojów inwestorów.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Karol Siergiej

Radca prawny, wspólnik kancelarii obsługującej osoby fizyczne oraz przedsiębiorców i inne podmioty (w tym lecznicze). Przez pięć lat był zatrudniony jako specjalista w Okręgowym Inspektoracie Pracy w Olsztynie. Specjalizuje się w prawie pracy, ubezpieczeniach społecznych, prawie cywilnym a także prawie i postępowaniu administracyjnym (w szczególności problematyce legalizacji pobytu cudzoziemców na terenie RP). Autor licznych publikacji, doświadczony szkoleniowiec.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK