| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Inwestycje > Komentarze rynkowe > Korekta wzrostów na razie łagodna

Korekta wzrostów na razie łagodna

Po prawie 25 proc. wzroście indeksów, korekta to normalna kolej rzeczy. W trakcie trwającej od 19 lutego fali zwyżek, to już trzeci test obowiązującego krótkoterminowego trendu. Do tej pory wychodził on z tych prób obronną ręką i wszystko wskazuje na to, że będzie tak i tym razem.

Dzisiejsza sesja w Warszawie zaczęła się spokojnie, od niewielkich spadków głównych indeksów. W szybkim tempie zniżka zaczęła przybierać na sile i WIG20 oraz WIG traciły po 1-1,5 proc. Znacznie lepiej radziły sobie indeksy małych i średnich firm, cały czas utrzymując się powyżej wczorajszego zamknięcia. W ciągu dnia wahania kursów akcji były niewielkie. Nie wpłynęły więc w zasadniczy sposób na zmianę nastrojów inwestorów. Żadne groźne dla kontynuacji zwyżki sygnały się nie pojawiły, nie ma więc powodów do niepokoju.

Charakterystyczne jest to, że w czasie trwania korekty wyraźnie spadają obroty, które w szczycie zwyżek sięgały już bardzo przyzwoitych wartości. To świadczy, że chęć do realizacji zysków nie jest tak wielka i chętnych do pozbywania się akcji po obecnych cenach zaczyna brakować. Przez większą część sesji trudno było jednoznacznie wskazać największych „winowajców” odpowiedzialnych za spadki. Pod koniec dnia indeksy pogrążały walory KGHM, tracące ponad 5 proc., Telekomunikacji Polskiej, zniżkującej o 4,3 proc. oraz BRE, Lotosu i PGNiG, spadające po około 3 proc.

Ostatecznie indeks największych spółek stracił 1,8 proc., a WIG zniżkował o 0,9 proc. Znacznie lepiej poradziły sobie wskaźniki małych i średnich firm. mWIG40 zyskiwał 0,9 proc., a sWIG80 wzrósł o 0,4 proc.

Amerykańskie indeksy dały wczoraj sygnał do kontynuacji korekty ostatnich wzrostów. Trzeba przyznać, że dynamika tej korekty jest na razie bardzo niewielka. Dow Jones zniżkował o zaledwie 0,5 proc., a S&P o 0,8 proc. Równie delikatne były spadki na parkietach azjatyckich. Wskaźnik giełdy w Hong Kongu zniżkował o 0,4 proc., japoński Nikkei o 0,3 proc. Na parkietach w Seulu i Szanghaju zanotowano niewielkie wzrosty.

Główne giełdy europejskie zaczęły dzień od niewielkich zmian w porównaniu do poniedziałkowego zamknięcia. DAX, CAC i FTSE trzymały się blisko zera przez ponad godzinę. Wskaźniki giełd naszego regionu zniżkowały. Bukareszt i Sofia traciły po około 1,5 proc. Czeski PX50 tracił 0,6 proc. Jedynie rosyjski RTS zyskiwał 0,9 proc. Wkrótce nadeszło jednak pogorszenie nastrojów i wskaźniki powiększyły straty do około 1,5 proc. Brytyjski FTSE tracił ponad 2 proc. Korekta wzrostów objęła całą Europę, za wyjątkiem giełdy w Rydze. Skala spadków na parkietach naszego regionu nie odbiegała od średniej. Jedynie w Bukareszcie indeks tracił 4 proc. Do końca dnia niewiele się już zmieniło.

Czytaj także

Ekspert:

Roman Przasnyski

Główny analityk Gold Finance.

Źródło:

Własne

Zdjęcia


INFORLEX Kadry Płace i HR211.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Magdalena Sikora

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK