| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Inwestycje > Komentarze rynkowe > Komentarz tygodniowy 23-28 marca

Komentarz tygodniowy 23-28 marca

Największym wydarzeniem ubiegłego tygodnia dla rynków finansowych i gospodarki była obniżka stóp procentowych przez władze monetarne.

Rada oceniła prawdopodobieństwo ukształtowania się inflacji w średnim okresie poniżej celu inflacyjnego za wyższe od prawdopodobieństwa, że inflacja będzie wyższa od celu i podjęła decyzję o obniżeniu stóp procentowych. Jak oznajmiła Rada, łagodzenie parametrów polityki pieniężnej sprzyja powrotowi gospodarki na ścieżkę potencjalnego tempa wzrostu, co w średnim okresie sprzyja realizacji celu inflacyjnego. Decyzje Rady w nadchodzących miesiącach będą uwzględniać napływające informacje dotyczące perspektyw wzrostu gospodarczego, inflacji i sytuacji na rynkach finansowych w Polsce i na świecie oraz informacje dotyczące kształtowania się kursu złotego. Kolejne posiedzenie RPP odbędzie się 29 kwietnia. Na obecny moment rynek wycenia, że zarówno prawdopodobieństwo pozostawienia stóp bez zmian jak i obniżki o 25 punktów bazowych wynoszą po 50%.

Czynnikiem sprzyjającym łagodzeniu polityki pieniężnej może być zachowanie dyscypliny sektora finansów publicznych. Resort finansów oszacował, że deficyt budżetowy po marcu osiągnie 67,7% planu budżetowego na 2009 rok (12,3 mld zł). Deficyt będzie rósł do kwietnia, później ustabilizuje się. Prognozy deficytu budżetowego względem planu wynoszą na czerwiec, wrzesień i listopad odpowiednio 92,9%, 75,0% i 80,4% planu. Budżet państwa w tym roku będzie realizowany w oparciu o prognozy makroekonomiczne, zakładające wzrost PKB na poziomie 1,7%, zaś inflację średnioroczną na 1,9%.

reklama

Polecamy artykuły

Ekspert:

Adam Wiśniewski

Ekonomista, ekspert w dziedzinie finansów, inwestycji i bankowości.

Źródło:

Własne
Klasyfikacja Środków Trwałych 2016 ze stawkami amortyzacji i powiązaniem z KŚT 201079.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Dominika Miśkiewicz

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »