| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Inwestycje > Komentarze rynkowe > Komentarz tygodniowy 16–21 marca

Komentarz tygodniowy 16–21 marca

Ministerstwo Finansów prognozuje, że realny wzrost gospodarczy w I kwartale 2009 roku wyniesie 1,5-2,0% Wzrost gospodarki generować mają usługi, budownictwo oraz popyt konsumpcyjny.

Według resortu finansów bardziej wyraźnego odbicia gospodarczego można spodziewać się w drugiej połowie roku za sprawą poprawy, a przynajmniej ustabilizowania sytuacji w krajach Unii Europejskiej. Witalności ma nabrać polski eksport. Będzie to efekt odbudowywanie się popytu u naszych zagranicznych partnerów oraz skutek, korzystnego dla eksporterów, osłabienia się złotego. Dodatkowo, można oczekiwać pozytywnego efektu bazy, czyli statystycznego skutku niskiego poziomu, do którego będziemy się porównywać.

Po dwóch miesiącach 2009 roku deficyt budżetowy wyniósł 29% kwoty zaplanowanej na cały rok. Dochody budżetu państwa wyniosły 46,7 mld zł, (15,4% planu). Wydatki wzrosły do 52,0 mld zł (16,2% planu). Dochody po lutym są o 7,6% wyższe niż w lutym rok temu.

Na rynku pracy, w lutym zatrudnienie spadło o 22 tys., co oznacza ujemną roczną dynamikę na poziomie -0,2%. Spadła również dynamika wynagrodzeń w sektorze przedsiębiorstw. Jest ona nadal pozytywna, jednak wyniosła już tylko 5,1% r/r, po 8,1% r/r zanotowanych w styczniu.

W lutym produkcja przemysłowa spadła o 14,3% w stosunku do analogicznego miesiąca roku poprzedniego i wzrosła o 2,7% w porównaniu do stycznia 2009. Wzrost w ujęciu miesięcznym jest marnym pocieszeniem gdyż poziom styczniowej produkcji przemysłu można uznać za dramatyczny. Trudno byłoby powtórzyć tak słabą dynamikę w kolejnym miesiącu. Spadek odnotowano w 25 z 34 sekcji. Dynamika produkcji w przetwórstwie przemysłowym wyniosła -14.4% r/r. Tempo wzrostu produkcji budowlanej wyniosło +1.9% r/r. Najgłębsze spadki produkcji zanotowano w produkcji metali, samochodów, górnictwie i wyrobów z gumy. Dane dotyczące produkcji przemysłowej i budowlanej wpisują się w pesymistyczne statystyki handlu zagranicznego gdzie spadł zarówno eksport jak i import, odpowiednio, o 25,2% r/r i 26,6% r/r.

Zaskoczeniem okazała się, wyraźnie wyższa od oczekiwań, dynamika cen producenta, mierzona indeksem PPI (Producer Price Index), która wyniosła w lutym aż 5.4% r/r. Tak znaczny wzrost inflacji PPI może wynikać z wzrostu cen energii oraz znacznego osłabienia się polskiej waluty, która podwyższyła ceny importowanych komponentów produkcyjnych.

W lutym wzrósł także roczny wskaźnik inflacji konsumenta CPI (Consumer Price Index), który wzrósł do 3,3%. W ujęciu miesiąc do miesiąca ceny konsumenta wzrosły o 0,9%, co, przede wszystkim, było spowodowane wzrostem cen kontrolowanych (energia), wzrostem cen paliw i wzrostem cen usług (zdrowie, użytkowanie mieszkania, rekreacja).

reklama

Polecamy artykuły

Ekspert:

Adam Wiśniewski

Ekonomista, ekspert w dziedzinie finansów, inwestycji i bankowości.

Źródło:

Własne

Zdjęcia


Klasyfikacja Środków Trwałych 2016 ze stawkami amortyzacji i powiązaniem z KŚT 201079.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Góralski&Goss Legal

Góralski&Goss Legal to butikowa kancelaria prawna, specjalizująca się w doradztwie transakcyjnym i procesowym na rzecz dużych podmiotów gospodarczych, w szczególności firm z sektora ubezpieczeniowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK