| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Inwestycje > Komentarze rynkowe > Komentarz tygodniowy 16–21 marca

Komentarz tygodniowy 16–21 marca

Ministerstwo Finansów prognozuje, że realny wzrost gospodarczy w I kwartale 2009 roku wyniesie 1,5-2,0% Wzrost gospodarki generować mają usługi, budownictwo oraz popyt konsumpcyjny.

Nieoczekiwanie wysoki wzrost cen PPI oraz miesięczna dynamika indeksu CPI przesunęły oczekiwania rynku na obniżkę stóp procentowych z marcowego na kwietniowe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej. Z notowań instrumentów finansowych można wyczytać jedynie 50% szans na obniżkę ceny pieniądza na najbliższym posiedzeniu RPP, 25 marca.

Mimo szeregu obniżek stóp procentowych i działań banku centralnego wspierających płynność sektora finansowego, instytucje finansowe, w obawie przed kryzysem, nie są skłonne do podejmowania ryzyka. Uwagę na to zwraca S. Skrzypek, prezes NBP. Widzi on sprzeczność w tym, że płynność, którą dostarcza na rynek bank centralny, natychmiast do NBP wraca. Dlatego istnieje obawa, że instrumenty wspierające płynność sektora bankowego, np. obniżenie stopy depozytowej do 0% czy redukcja rezerwy obowiązkowej mogą nie przynieść oczekiwanych efektów, a stworzyć jeszcze większy problem nadpłynności, który w konsekwencji może doprowadzić do osłabienia naszego pieniądza i do utraty kontroli nad stopami procentowymi.

Członek RPP, A.Wojtyna twierdzi, że z pole manewru do dalszych obniżek stóp procentowych jest ograniczone dopóki umocnienie złotego nie będzie wyraźniejsze. Uważa on, że zakres decyzji waha się między pozostawieniem stóp na niezmienionym poziomie a obniżką o 25 pkt. bazowych. Zdaniem Wojtyny rząd powinien jak najszybciej przedstawić zaktualizowaną ścieżkę do euro, przy czym kluczowa jest zgoda polityczna a zmiana konstytucji powinna nastąpić przed wejściem do systemu ERM2. Dodał, że trzeba być ostrożnym jeśli chodzi o kwestię obniżek stopy depozytowej i stopy rezerw obowiązkowych. Tymczasem pełnomocnik rządu do spraw przyjęcia euro, L. Kotecki uważa, że porozumienie sił politycznych i stabilizacja na rynkach finansowych, to niezbędne warunki do tego, by Polska mogła bezpiecznie przystąpić do mechanizmu ERM2. Kotecki powtórzył, że „zmiana konstytucji przed wejściem do ERM2 nie jest konieczna, co pokazuje przykład wielu krajów, które drogę do euro już przeszły, ale jej zmiana lub perspektywa zmiany lub inna forma zgody politycznej na euro spowodowałaby stabilizację kursu, ułatwiającą wejście do mechanizmu ERM2 i bezpieczne w nim przebywanie. Także premier Tusk potwierdził, że ewentualne wejście do systemu ERM2 nie wymaga zmiany konstytucji ale pojawia się dylemat o samo wejście do Unii Monetarnej. Premier zaznaczył, że celem jest uzyskanie powszechnej zgody politycznej na wejście do strefy euro, co wsparłoby opinię o Polsce wśród partnerów europejskich.

reklama

Polecamy artykuły

Ekspert:

Adam Wiśniewski

Ekonomista, ekspert w dziedzinie finansów, inwestycji i bankowości.

Źródło:

Własne

Zdjęcia


Klasyfikacja Środków Trwałych 2016 ze stawkami amortyzacji i powiązaniem z KŚT 201079.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Stowarzyszenie Konsumentów Polskich

Stowarzyszenie zajmuje się ochroną praw konsumentów.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK