REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Gospodarka w strefie euro spowalnia

Po wtorkowym spotkaniu Angeli Merkel z Nicolasem Sarkozy można uznać, że pomysł z euroobligacjami spalił na panewce.
Po wtorkowym spotkaniu Angeli Merkel z Nicolasem Sarkozy można uznać, że pomysł z euroobligacjami spalił na panewce.

REKLAMA

REKLAMA

We wtorek napłynęły złe informacje na temat europejskiej gospodarki. Z drugiej strony odnotowano wzrost produkcji za oceanem, zaś agencja Fitch oficjalnie potwierdziła rating Stanów Zjednoczonych. To nie rokuje najlepiej dla uczestników rynku, grających na zwyżkę.

Mimo fatalnych danych, pokazujących spowolnienie gospodarcze w strefie euro, główne parkiety naszego kontynentu zdołały się we wtorek obronić przed większą przeceną. Po przedpołudniowych spadkach o prawie 3 proc., DAX zakończył dzień zniżką o zaledwie 0,45 proc., a CAC40 zredukował sięgającą 2,5 proc. stratę do 0,25 proc. Ta poprawa nastrojów, zapewne przejściowa, to zasługa dość spokojnej reakcji indeksów na Wall Street. Początkowo, spadające po około 1 proc., zdołały przed zakończeniem handlu na naszym kontynencie złagodzić przecenę o połowę. Bykom zza oceanu udało się podciągnąć indeksy niemal do poziomu poniedziałkowego zamknięcia. Atak niedźwiedzi sprowadził jednak S&P500 do 1180 punktów, czyli o niemal 2 proc, w dół. Ostatecznie wskaźnik zniżkował o 1 proc., a Dow Jones spadł o 0,7 proc. W efekcie mamy zarys tworzącego się w ciągu ostatnich sesji przedziału wahań. Od dołu barierę dla spadków stanowią okolice 1120 punktów, z góry zaś hamulcem dla zwyżki staje się poziom 1204 punktów. Te wnioski mogą jednak lec w gruzach przy lada okazji. Taka okazja pojawiała się wczoraj w postaci danych o stanie europejskiej gospodarki. Nie została ona przez niedźwiedzie wykorzystana dzięki łagodzącemu wpływowi informacji o wzroście produkcji przemysłowej w Stanach Zjednoczonych o 0,9 proc. Można jednak mieć obawy, że europejskie dane tak łatwo skwitowane nie zostaną i rynki jeszcze sobie o nich przypomną. Szczególnie jeśli do niedawnej, pesymistycznej informacji o dużym spadku wskaźnika aktywności gospodarczej w rejonie Nowego Jorku doszłyby równie złe dane, dotyczące analogicznego wskaźnika dla Filadelfii, którego wartość zostanie podana do wiadomości w czwartek.

REKLAMA

Przeczytaj także: W jakich okolicznościach rozpoczęła się polska prezydencja w Unii Europejskiej?

Paradoksalna była reakcja naszego rynku na dane o europejskiej, a w szczególności niemieckiej gospodarce. Powinny one naszych inwestorów zmartwić, tymczasem WIG20 skoczył o 2,4 proc. Podobną skalę zwyżki w przypadku mWIG40 i aż 3 proc. wystrzał sWIG80 można złożyć na karb odreagowania wcześniejszych spadków i niskiej płynności. Spowolnienie gospodarki, od której zależy spora część polskiego przemysłu, z pewnością da jeszcze o sobie znać za pośrednictwem indeksów naszego parkietu.

Polecamy: Lokaty

Niewiadomą pozostaje dzisiejsza reakcja europejskich inwestorów na wyniki wtorkowego spotkania Angeli Merkel z Nicolasem Sarkozy. Z euroobligacji wyszły nici, a propozycja sklecenia czegoś na kształt europejskiego rządu gospodarczego jest mglista i trudna do realizacji już na etapie koncepcji, o skutecznym jego funkcjonowaniu nie mówiąc. Chwilowe 2 proc. tąpnięcie w Nowym Jorku zbiegło się w czasie z informacjami na temat ustaleń obu europejskich przywódców. W Azji na głównych parkietach dziś dominowały spadki. Na godzinę przed końcem handlu Nikkei tracił 0,5 proc., w Szanghaju indeksy szły w dół po 0,2-05 proc., a na Tajwanie zniżka sięgała 0,7 proc. Kontrakty na amerykańskie indeksy rosły rano po 0,1 proc.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Roman Przasnyski, Open Finance

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    REKLAMA

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    Kończy się najostrzejsza zima od 50 lat. Prawie 5 mln zwierząt hodowlanych zginęło z głodu w Mongolii

    Dobiegająca końca zima w Mongolii, najostrzejsza od pół wieku, doprowadziła do śmierci niemal 5 mln kóz, owiec i koni, które nie są w stanie dotrzeć do pożywienia. To duży cios w gospodarkę kraju zamieszkanego przez ok. 3,3 mln ludzi, z których ok. 300 tys. utrzymuje się z hodowli zwierząt - podkreśliło Radio Swoboda.

    Nowe technologie pomogą ograniczyć marnowanie żywności?

    Każdy długi weekend czy święta to ogromne kolejki do marketów spożywczych. Polacy, pomimo wysokich cen, znów kupią więcej jedzenia niż potrzebują a duża część trafi na śmietnik. Niegospodarne podejście do żywności jest ogromnym wyzwaniem w obliczu zmian klimatycznych i coraz większego wysiłku, jaki trzeba będzie włożyć, by ją wyprodukować. Jak wykorzystać do tego nowa technologię? 

    REKLAMA

    Słowo "siostrzeństwo" w słownikach języka polskiego?

    Sondaż przeprowadzony przez Answear.LAB wskazuje  że ponad połowa kobiet uważa, że słowo „siostrzeństwo” powinno zostać wprowadzone do słowników języka polskiego. 97 proc. zauważa i docenia sukcesy kobiet.

    Rolnicy i pożyczka lombardowa - zmiana przepisów ustawy

    Sejm zmienił przepisy ustawy o pożyczce lombardowej. Przepisy nakazujące stosować do rolników ustawę o konsumenckiej pożyczce lombardowej zostały uchylone.

    REKLAMA