| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Inwestycje > Komentarze rynkowe > Widmo recesji USA i strefy euro

Widmo recesji USA i strefy euro

Recesja w USA i Niemczech jest wielce prawdopodobna, wynika z danych NY Empire State. Wskazują na nią opublikowane ostatnio dane makroekonomiczne. Mimo to przesadą byłoby stwierdzenie, że większość parkietów zaliczyła spadki, a kursy franka i jena na rynku Forex poszły w górę.

Opublikowany w piątek indeks Michigan, mierzący nastroje gospodarstw domowych, spadł do 54,9 z 63,7. Biorąc pod uwagę rynkowy konsensus (63) oraz dane historyczne (najgorszy wynik od 31 lat), był to bardzo słaby sygnał ze strony kupujących. Nastroje inwestorów z pewnością poprawiła informacja o wstępnym PKB Japonii za drugi kwartał 2011. Choć nastąpił spadek o 1,3% w ujęciu rocznym, biorąc pod uwagę oczekiwany wynik na poziomie 2,6% oraz fakt, że jest to pierwszy kwartał po marcowej katastrofie, odczyt ma zdecydowanie optymistyczną wymowę.

In plus dla USA działały także sygnały z rynku pracy i sprzedaż detaliczna. Czwartkowe unemployment claims wypadły poniżej 400 tys. Jeżeli te dane nie zostaną zrewidowane w górę za tydzień, będzie to najlepszy odczyt od 7 kwietnia. Najszybciej od marca rosła też sprzedaż detaliczna. Z kolei sierpniowy odczyt aktywności sektora produkcyjnego ze stanu Nowy Jork zaskoczył negatywnie. Po lipcowym spadku o 3,76 oczekiwana poprawa (konsensus: 1,5) nie nadeszła. Wynik -7,72 to trzeci pod rząd ujemny odczyt indeksu Empire State. Takie sytuacje w przeszłości miały miejsce jedynie wtedy, gdy w USA panowała recesja.

Przeczytaj także: Na jakich zasadach funkcjonują polskie spółki dywidendowe?

W tym kierunku mogą zmierzać także Niemcy. Dzisiejsze PKB za II kwartał największej gospodarki Europy mocno rozczarowały. Wzrost wyniósł zaledwie 0,1% k/k, zwalniając z 3,2% do 2,8% w ujęciu rocznym. Słabe dane z Niemiec, które dotąd były lokomotywą wzrostu UE, mogą zwiększyć obawy Europy o kryzys dłużny i sposoby jego rozwiązania.

Polecany serwis: Karty kredytowe

Dziś o 11.00 poznamy PKB strefy euro za drugi kwartał. Wzrost wyższy od 0,3% k/k poprawi nastroje na rynkach, oddalając obawy o zbliżającą się recesję w Europie. Kolejny impuls może pojawić się po południu. O 14.30 napłyną dane z sektora nieruchomości USA, a trzy kwadranse później poznamy amerykańską produkcję przemysłową za lipiec.

Bartosz Boniecki,
Główny Ekonomista Alchemii Inwestowania

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Jerzy Różyk

ekspert ds. oceny ryzyka w transporcie, prawa przewozowego i ubezpieczeń transportowych CDS Kancelaria Brokerska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK