REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nastroje opadły na giełdach azjatyckich

W czwartek na Wall Street inwestorzy działali pod wpływem emocji.
W czwartek na Wall Street inwestorzy działali pod wpływem emocji.

REKLAMA

REKLAMA

Przez cztery dni inwestorzy nie wychodzili z rollercoasteru. Jest szansa, że teraz będą mogli odetchnąć. Wahania indeksów o 4-5 proc. mogą doprowadzić do rozstroju żołądka.

Na Wall Street czwartek przyniósł kolejną porcję emocji i silnych wahań. Dow Jones wzrósł o 423 punkty, czyli 3,95 proc., a S&P500 zaliczył ponad 50 punktowy skok w górę, zyskując 4,6 proc. Te zmiany wpisują się w realizowany od kilku dni scenariusz rodem z kina akcji i stanowią dalszy ciąg gry emocji. Co prawda powodów wczorajszej zwyżki upatruje się w nieco lepszych niż się spodziewano danych o liczbie wniosków o zasiłek dla bezrobotnych, co miałoby wlać na rynki nadzieję, że amerykańska gospodarka uniknie recesji, ale to argumentacja nieco naciągana. Wydaje się, że o wiele ważniejsze od samego czwartkowego wzrostu indeksów i wcześniejszych szaleńczych wahań jest obserwowane od czterech dni kształtowanie się czegoś, co mogłoby stanowić twarde dno obecnej tendencji spadkowej. W miniony poniedziałek i środę S&P500 zatrzymał swój koszący lot w dół w okolicach 1120 punktów. We wtorek i czwartek z tego mniej więcej poziomu zaczynało się dynamiczne odbicie. Nawet jeśli na potwierdzenie siły tego obszaru trzeba będzie jeszcze poczekać, to można powiedzieć, że byki złapały jakiś punkt zaczepienia do obrony przed dalszą przeceną.

REKLAMA

Dowiedz się także: Jaki jest podział funduszy ze względu na stopień ryzyka?

Wyraźne uspokojenie nastrojów dało się dziś zaobserwować na rynkach azjatyckich, choć sytuacja na poszczególnych parkietach była zróżnicowana. Na godzinę przed końcem sesji ponad 1 proc. zwyżka miała miejsce jedynie w Singapurze. Po ponad 1 proc. w dół szły wskaźniki w Korei i na Tajwanie. Nikkei tracił 0,4 proc., po informacji o sięgającej 3,8 proc., nieco gorszej niż się spodziewano dynamice produkcji przemysłowej w czerwcu. Shanghai B-Share rósł o 0,9 proc., a Shanghai Composite o 0,2 proc. Warto zwrócić uwagę, że charakteryzujące się zazwyczaj znaczną zmiennością giełdy azjatyckie wyglądają w ostatnim czasie na tle rynków dojrzałych niczym oazy spokoju.

Polecamy serwis: Kursy walut

REKLAMA

Próby prognozowania przebiegu sesji na podstawie zachowania kontraktów na amerykańskie indeksy ostatnio są warte tyle, co rzut monetą, jednak dla porządku należy zauważyć, że rano spadały po 0,8-0,9 proc. Dziś czeka nas także seria danych makroekonomicznych zza oceanu. Poznamy dynamikę sprzedaży detalicznej, zapasów niesprzedanych towarów oraz wskaźnik nastrojów konsumentów. Oczekuje się poprawy w sprzedaży i niewielkiego pogorszenia się nastrojów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Na naszym rynku testem wrażliwości inwestorów na dane fundamentalne będzie reakcja na lepsze niż się spodziewano wyniki finansowe KGHM. Spółka zarobiła w drugim kwartale netto 2,36 mld zł, o prawie 60 proc więcej niż rok wcześniej i prawdopodobnie podwyższy prognozę na cały 2011 r. Sam miedziowy kombinat hossy nam jednak nie zapewni.

Roman Przasnyski, Open Finance

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

REKLAMA

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

REKLAMA

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

REKLAMA