| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Inwestycje > Komentarze rynkowe > Bez pakietu antykryzysowego trudno będzie ograniczyć bezrobocie

Bez pakietu antykryzysowego trudno będzie ograniczyć bezrobocie

Problemy gospodarcze na świecie dotykają również Polskę. Dynamika inwestycji i przyrost zatrudnienia nie są duże. Jesienią sytuacja odbije się na osobach, poszukujących zatrudniania.

Dodatkowo ustawa przewiduje możliwość korzystania z instrumentów finansowych, które mają wspierać firmy i pracowników w okresie kryzysu. Są to:
- wymieniane wyżej dodatkowe świadczenie z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych dla pracowników, którym został czasowo zmniejszony wymiar czasu pracy, a świadczenie ma kompensować w części pracownikowi utracone dochody,
- wypłaty pracodawcom z Funduszu Pracy w czasie przestoju ekonomicznego środków na dofinansowanie kosztów szkoleń i studiów podyplomowych pracowników oraz na wypłatę stypendiów dla pracowników.

Przedstawione rozwiązania, z wyłączeniem zasad ograniczenia stosowania umów na czas określony, które w okresie spowolnienia gospodarczego i problemów na rynku pracy nie powinny być dyskutowane, należy zastosować także po 31 grudnia 2011 roku., nawet o kolejne 4 lata, z możliwością skrócenia tego okresu, jeśli w okresie 2 lat sytuacja gospodarcza będzie się stabilizować.

Drugim obszarem działań jest interwencja na rynku pracy poprzez uruchomienie części środków na aktywne formy przeciwdziałania bezrobociu. Dzięki nim można zaktywizować osoby w trudnej sytuacji na rynku pracy, szczególnie w regionach z wysoką stopą bezrobocia. Jeśli podejmiemy proponowane działanie, bezrobocie na koniec roku nie powinno przekroczyć 13% - uważa dr Jacek Męcina z PKPP Lewiatan.

Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

e-agropodatki.pl

Pierwszy w Polsce podatkowy serwis informacyjny dla rolników indywidualnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »