| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Inwestycje > Komentarze rynkowe > Bez pakietu antykryzysowego trudno będzie ograniczyć bezrobocie

Bez pakietu antykryzysowego trudno będzie ograniczyć bezrobocie

Problemy gospodarcze na świecie dotykają również Polskę. Dynamika inwestycji i przyrost zatrudnienia nie są duże. Jesienią sytuacja odbije się na osobach, poszukujących zatrudniania.

Dodatkowo ustawa przewiduje możliwość korzystania z instrumentów finansowych, które mają wspierać firmy i pracowników w okresie kryzysu. Są to:
- wymieniane wyżej dodatkowe świadczenie z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych dla pracowników, którym został czasowo zmniejszony wymiar czasu pracy, a świadczenie ma kompensować w części pracownikowi utracone dochody,
- wypłaty pracodawcom z Funduszu Pracy w czasie przestoju ekonomicznego środków na dofinansowanie kosztów szkoleń i studiów podyplomowych pracowników oraz na wypłatę stypendiów dla pracowników.

Przedstawione rozwiązania, z wyłączeniem zasad ograniczenia stosowania umów na czas określony, które w okresie spowolnienia gospodarczego i problemów na rynku pracy nie powinny być dyskutowane, należy zastosować także po 31 grudnia 2011 roku., nawet o kolejne 4 lata, z możliwością skrócenia tego okresu, jeśli w okresie 2 lat sytuacja gospodarcza będzie się stabilizować.

Drugim obszarem działań jest interwencja na rynku pracy poprzez uruchomienie części środków na aktywne formy przeciwdziałania bezrobociu. Dzięki nim można zaktywizować osoby w trudnej sytuacji na rynku pracy, szczególnie w regionach z wysoką stopą bezrobocia. Jeśli podejmiemy proponowane działanie, bezrobocie na koniec roku nie powinno przekroczyć 13% - uważa dr Jacek Męcina z PKPP Lewiatan.

Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Biuro Rachunkowe BMGM Spółka z o.o.

Usługi księgowe i doradztwo biznesowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK