REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kompromis w Kongresie nie oznacza końca problemów

Paweł Cymcyk
Menedżer Komunikacji Inwestycyjnej ING TFI S.A.
Wbrew oczekiwaniom w poniedziałek byki miały problem z utrzymaniem przewagi nad niedźwiedziami.
Wbrew oczekiwaniom w poniedziałek byki miały problem z utrzymaniem przewagi nad niedźwiedziami.

REKLAMA

REKLAMA

Nic nie wskazywało na to, że nowy tydzień rozpocznie się źle. Dzięki porozumieniu Demokratów i Republikanów w kwestii limitu zadłużenia, groźba bankructwa USA, jeżeli nie straciła racji bytu, to przynajmniej przestała doskwierać tak bardzo inwestorom. Atmosferę popsuły jednak fatalne dane makroekonomiczne.

REKLAMA

Informacje makroekonomiczne jasno wskazywały, że problemy z wirtualnymi limitami długów wcale nie są tym, czym należy się w tej chwili przejmować. Problemem jest sektor przemysłowy niemal w każdej części świata. Idąc chronologicznie, poranne wskazania indeksu PMI dla przemysłu w Chinach zbliżyły się niebezpiecznie blisko poziomu 50 pkt., który oddziela rozwój od recesji i kontynuując trend w trzecim kwartale 2011, może pokazać, że ta lokomotywa globalnego przemysłu kurczy się.

REKLAMA

Następnie identyczne dane, a więc i problemy, ujawniły się w Niemczech oraz całej strefie euro. Gorzej było tylko w Wielkiej Brytanii, gdzie sektor przemysłu już się zmniejsza. Lokalnie mogliśmy się pocieszyć tym, że analogiczne wskazania dla polskiego przemysłu idą w absolutnie drugą stronę i nasza gospodarka powiększa się, ale na pewno nie będziemy w stanie utrzymać długo wzrostu w tak negatywnym otoczeniu zewnętrznym. Ponadto, reakcji, i to niewielkiej, na wzrost PMI dla przemysłu w Polsce można było szukać tylko na rynku złotego, zaś rynek akcji pozostawał stabilny.

Przeczytaj również: Jaka strategia inwestycyjna sprawdza się w przypadku funduszy?

Powyższe informacje wzmocnił niski i wybitnie rozczarowujący indeks ISM, opisujący sektor produkcji w Stanach. Fakt, że jest on słabszy niż się spodziewano, można było zaakceptować, bo wskazywał na to piątkowy odczyt indeksu Chicago-PMI, jednak to, co zobaczyliśmy, było prawdziwym szokiem. ISM wyniósł zaledwie 50,9 pkt. i znajduje się najniżej od lipca 2009 roku. Do tego indeks nowych zamówień zszedł poniżej 50 pkt., czyli optymizmu; przyszłości w tych danych nie widać. Efektem tak słabych odczytów była niemal paniczna wyprzedaż na rynkach i kolejne rekordy siły franka. Te ostatnie szczególnie uwidoczniły się na parze CHF/PLN, gdzie aktualne rekord to 3,62, a trend umacniania się franka trwa w najlepsze.

Polecamy serwis: Kursy walut

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Nie wydaje się jednak, aby słabe dane były jedną przyczyną tak gwałtownych spadków na GPW i pozostałych europejskich parkietach. Po niskich odczytach rynek zaczął obawiać się środowych danych na temat ISM z sektora usług i piątkowych danych z amerykańskiego rynku pracy. jeżeli tylko Jeżeli zaskoczą one pozytywnie, zobaczymy gwałtowne odreagowanie i zwyżki, a WIG20 weźmie na celownik 2800 pkt. Jednocześnie każda kolejna, zła informacja w tym tygodniu poważnie zagrozi utrzymaniu obszaru 2650 pkt., a po jego przełamaniu nerwy spowodują poważną przecenę. W poniedziałek wynik walki popyt-podaż to 1:1. Dług i rozwiązanie jego wirtualnych zagrożeń zapewnia punkt bykom, a słabe dane dają punkt dla niedźwiedzi.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Troska i zrozumienie w kontakcie z pacjentami – klucz do profesjonalnej opieki zdrowotnej
    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    REKLAMA

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    REKLAMA

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    REKLAMA