| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Inwestycje > Komentarze rynkowe > Rosną oczekiwania inflacyjne Polaków

Rosną oczekiwania inflacyjne Polaków

Ekonomiści przewidują, że pod koniec roku inflacja nadal będzie znajdowała się powyżej celu inflacyjnego – jej wartość w tym czasie szacują na 4-4,1 proc. W lipcu do 4,7 proc. wzrosły oczekiwania inflacyjne osób prywatnych, podczas kiedy miesiąc wcześniej znajdowały się na poziomie 4,2 proc., jak wynika z danych NBP.

„Jednak od marca odsetek osób, które uważają, że ceny będą rosły szybciej niż dotychczas stale maleje. W lipcu było ich prawie 50 proc. mniej niż w marcu. Na koniec roku możemy spodziewać się inflacji w wysokości 4-4,1 proc." - ocenia dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, główna ekonomistka PKPP Lewiatan.

Przeczytaj również: Na jakich zasadach funkcjonują polskie spółki dywidendowe?

„Jednocześnie przybywa osób, które są przekonane, że w ciągu najbliższych 12 miesięcy, ceny będą rosły wolniej. Widać wyraźnie, że w cyklicznym badaniu NBP oczekiwana stopa inflacji pozostaje pod przemożnym wpływem jej bieżącego odczytu. W lipcu, w czasie badania, respondenci wiedzieli o wysokości inflacji w maju, kiedy osiągnęła ona 5 proc. I to miało bezpośredni wpływ na ich oczekiwania względem wzrostu cen. Ważne, że nie wierzyli, że będzie rosła jeszcze szybciej.

Polecamy serwis: Budżet domowy

W najbliższym czasie nie należy zatem oczekiwać wzrostu inflacji bazowej (bez wpływu cen żywności i energii). Problem jest jednak ciągle z ceną paliw. Jeżeli jednak ustabilizują się ceny żywności, to znaczy, nie będą rosły tak dynamicznie, jak do tej pory, to CPI na koniec roku wyniesie 4-4,1 proc. Niestety, będzie to jednak w dalszym ciągu powyżej celu inflacyjnego" - dodaje Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek.

Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan

reklama

Polecamy artykuły

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

W lipcu oczekiwania inflacyjne osób prywatnych wzrosły o 0,5 proc.
W lipcu oczekiwania inflacyjne osób prywatnych wzrosły o 0,5 proc.

Personel i Zarządzanie 4/201730.03 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Jan Bijas

Dyrektor Generalny Salomon Finance

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »