REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Popyt ma swoje pięć minut

Paweł Cymcyk
Menedżer Komunikacji Inwestycyjnej ING TFI S.A.
Wczoraj po południu indeksy z godziny na godzinę powiększały wzrosty.
Wczoraj po południu indeksy z godziny na godzinę powiększały wzrosty.

REKLAMA

REKLAMA

Inwestorzy na całym świecie z niecierpliwością czekali na oficjalne ogłoszenie wyników czwartkowego spotkania na szczycie. Nurtująca była kwestia wypracowania stanowiska, które stanowiłoby kompromis między sektorem prywatnym i publicznym. Zachowanie rynków w czwartek po południu sugerowało wyraźnie, że podczas zjazdu przedstawicieli państw strefy euro zostaną podjęte konkretne decyzje.

Dziś reakcją na te wydarzenia powinna być kontynuacja zwyżek. Zasadniczo nowy bailout Grecji, opiewający na kwotę 109 mld euro, z czego 37 mld euro dołoży sektor prywatny oraz wydłużenie czasu spłaty dotychczasowych pożyczek Aten do nawet 30-lat, przy zmniejszeniu oprocentowania do jedynie 3,5 proc., nie zmniejsza długu Greków na tyle, by móc powiedzieć o trwałym rozwiązaniu problemów tego kraju, ale daje przynajmniej rok spokoju. Ewentualny niedosyt pozostawia ustalenie, znajdujące się na granicy wróżbiarstwa, które zakłada, że ewentualne, kolejne bankructwa państw będą już obsługiwane tylko przez sektor publiczny, bez udziału prywatnego. Papier wszystko przyjmie, ale gdy pojawią się kolejne kłopoty z długiem, prywatne banki znów będą musiały zaakceptować odgórne ustalenia bez żadnego pola manewru.

REKLAMA

Przeczytaj również: Jak rynki radzą sobie z kryzysem zadłużenia?

Zachowanie rynku walutowego (kurs EUR/CHF), surowców oraz rynków azjatyckich wskazują, że możemy mieć do czynienia z małą euforią podczas dzisiejszego handlu, porównywalną do wczorajszych, popołudniowych nastrojów. Narastające oczekiwania sprawiły, że większość graczy chowała optymizm (i gotówkę) do kieszeni „na lepsze czasy”. Teraz lepsze czasy są na wyciągnięcie ręki. Grecja tymczasowo została uratowana, kongresmeni w Stanach znajdują się coraz bliżej porozumienia w temacie długu, wyniki spółek za drugi kwartał pokazują tony wolnej gotówki, a dane makro już tak nie martwią. Wszystkie problemy i bolączki zniknęły w niecałe 24 godziny.

Polecamy serwis: Kursy walut

Taka sytuacja to wielka szansa dla popytu, bo radość może przybrać kształt rakietowego wybicia. Wydaje się, że lepszego momentu na zmianę krótkoterminowego trendu w tym półroczu już nie będzie. Taki stan rzeczy niesie ze sobą jednocześnie duże zagrożenie. Niebezpieczeństwo wynika z tego, że jeżeli wzrosty nie będą odpowiednio mocne, nadzieje szybko przekształcą się w rozczarowania, a to doprowadzi do poważnej wyprzedaży, z roztrzaskaniem na WIG20 poziomu 2600 pkt. Zatem trzymajmy kciuki za byki i szybkie osiągnięcie 2800 pkt.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    REKLAMA

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    Kończy się najostrzejsza zima od 50 lat. Prawie 5 mln zwierząt hodowlanych zginęło z głodu w Mongolii

    Dobiegająca końca zima w Mongolii, najostrzejsza od pół wieku, doprowadziła do śmierci niemal 5 mln kóz, owiec i koni, które nie są w stanie dotrzeć do pożywienia. To duży cios w gospodarkę kraju zamieszkanego przez ok. 3,3 mln ludzi, z których ok. 300 tys. utrzymuje się z hodowli zwierząt - podkreśliło Radio Swoboda.

    Nowe technologie pomogą ograniczyć marnowanie żywności?

    Każdy długi weekend czy święta to ogromne kolejki do marketów spożywczych. Polacy, pomimo wysokich cen, znów kupią więcej jedzenia niż potrzebują a duża część trafi na śmietnik. Niegospodarne podejście do żywności jest ogromnym wyzwaniem w obliczu zmian klimatycznych i coraz większego wysiłku, jaki trzeba będzie włożyć, by ją wyprodukować. Jak wykorzystać do tego nowa technologię? 

    REKLAMA

    Słowo "siostrzeństwo" w słownikach języka polskiego?

    Sondaż przeprowadzony przez Answear.LAB wskazuje  że ponad połowa kobiet uważa, że słowo „siostrzeństwo” powinno zostać wprowadzone do słowników języka polskiego. 97 proc. zauważa i docenia sukcesy kobiet.

    Rolnicy i pożyczka lombardowa - zmiana przepisów ustawy

    Sejm zmienił przepisy ustawy o pożyczce lombardowej. Przepisy nakazujące stosować do rolników ustawę o konsumenckiej pożyczce lombardowej zostały uchylone.

    REKLAMA