REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Następne rozdanie należy do byków

Paweł Cymcyk
Menedżer Komunikacji Inwestycyjnej ING TFI S.A.
W dniu dzisiejszym indeksy we Włoszech, Hiszpanii i Grecji zyskiwały po 3 proc.
W dniu dzisiejszym indeksy we Włoszech, Hiszpanii i Grecji zyskiwały po 3 proc.

REKLAMA

REKLAMA

W czwartek sytuacja na rynkach odwróciła się o 180 stopni. Sesja rozpoczęła się w bardzo złych nastrojach – wszak dzień wcześniej notowania w USA wypadły słabo. Ponadto z Chin napłynęły pesymistyczne informacje o produkcji, której dynamika spadku jest najszybsza od marca 2009 roku.

REKLAMA

Indeks PMI po raz pierwszy od roku spadł poniżej 50 pkt., co sugeruje zbliżające się kurczenie gospodarki Państwa Środka. Nie tylko azjatycka gospodarcza lokomotywa zwalnia. Problem dotyczy też Niemiec. Istotnie słabsze od oczekiwań były wskazania indeksów PMI dla usług i produkcji w niemieckiej gospodarce. Nie ma tam jeszcze kurczenia się tych sektorów, ale rozwój wyraźnie wyhamowuje.

REKLAMA

Drugim porannym problemem byli politycy, a konkretnie premier Luxemburga Jean Claude Juncker, którego słowa wskazywały, że bankructwo Grecji jest jedną z możliwości. Takie deklaracje szybko znalazły odbicie w zachowaniu indeksów giełdowych, na których przecena była coraz wyraźniejsza. Przy rosnących dynamicznie obrotach i WIG20 spadającym ponad procent wszystko wskazywało, że niewiele brakuje do paniki i sesja może zakończyć się małym dramatem. Wtedy jednak sytuację całkowicie zmieniły pojawiające się pierwsze doniesienia z nadzwyczajnego szczytu krajów strefy euro. Nieoficjalne komunikaty mówiły, że dojdzie do porozumienia w sprawie greckiego zadłużenia i problem zostanie rozwiązany przez zapewnienie Atenom nowych, tańszych pożyczek, do których dodatkowo dołożą się prywatne banki. Choć nie było w tych wiadomościach żadnych konkretów, ani żadnych potwierdzonych liczb, atmosfera zmieniła się w euforyczną i gracze stadnie przystąpili do zakupów. Od tego czasu bykom sprzyjało już wszystko.

Dowiedz się także: W jakich okolicznościach rozpoczęła się polska prezydencja w Unii Europejskiej?

Opublikowane zostały dobre informacje z amerykańskich spółek, a zwłaszcza z banku Morgan Stanley, który przebił istotnie prognozowany pułap wyników. W końcówce natomiast katalizatorem optymizmu został lepszy od oczekiwań indeks FED z Filadelfii – znalazł się on powyżej zera punktów, co oznacza, że sektor produkcji w Stanach w ciągu ostatniego miesiąca nieznacznie, ale poprawił swoją sytuację.

Polecamy serwis: Kursy walut

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Giełdy w Rzymie, Madrycie i Atenach, czyli najbardziej narażonych na bankructwo krajach, po pierwszych plotkach o możliwym porozumieniu na szczycie niemal oszalały i zyskiwały po 3 proc. Euforię kopiował też WIG20, który od sesyjnego minimum zyskał aż 90 pkt. dzięki czemu odrobił straty z całego tygodnia i jest już wyraźnie powyżej 2700 pkt. Zainteresowaniem cieszyły się wszystkie sektory, ale szczególnie przecenione w ostatnich dniach paliwa i banki.

Tak silny, sesyjny zwrot nastrojów często charakteryzuje lokalne przesilenie, które przynajmniej krótkoterminowo zmienia układ rynkowych sił. Teraz to byki rozdają karty i każdy krok w kierunku porozumienia będzie wzmacniał ich pozycję. Popyt ma przed sobą sporo wolnego miejsca, aż do 2800 pkt. włącznie, więc końcówka miesiąca powinna być z tej perspektywy udana. Trzeba jednak zauważyć, że rysującym się w tej chwili zagrożeniem jest stara giełdowa zasada: „kupuj plotki, sprzedawaj fakty” i jej potwierdzenie w notowaniach już po ogłoszeniu oficjalnego komunikatu ze szczytu oznaczałoby, że dzisiejszy wyskok miał typowo korekcyjny charakter i należy ewakuować kapitał z rynku.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

REKLAMA

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

REKLAMA

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

REKLAMA