| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Inwestycje > Komentarze rynkowe > Problemy w Grecji odbijają się czkawką euro

Problemy w Grecji odbijają się czkawką euro

Kryzys finansów publicznych w strefie euro nasila się. Mimo że kwestia finansowania greckiego zadłużenia nieco przycichła, na powierzchnię wypłynęły nowe problemy państw członkowskich.

Po pierwsze chodzi o ocenę rozwiązania przez agencje ratingowe, a po drugie o przełożenie się sytuacji Grecji na inne kraje peryferyjne Eurolandu. Przypomnijmy, że tydzień zaczął się od negatywnej oceny francuskiego planu ratunkowego przez agencję S&P. Doszły potem do tego obniżki do śmieciowego poziomu ratingu Portugalii. Wcześniej natomiast mieliśmy ostrzeżenia przed możliwymi obniżkami ratingów francuskich banków, oraz informacje o konieczności podwyższania kapitałów przez europejskie instytucje kredytowe. To wszystko potwierdza, że problemy Grecji wykraczają daleko poza ten jeden przypadek. Uratowanie jednego kraju nie oznacza, że inne nie będą miały kłopotów, a kredytodawcy nie poniosą konsekwencji.

Na razie najbardziej na przebiegu zdarzeń wokół Grecji „cierpi” euro, natomiast na rynkach akcji i surowców koniunktura pozostaje całkiem dobra. Do jej osłabienia nie przyczyniły się nawet słabsze od spodziewanych dane o sytuacji w globalnym sektorze usług. W czerwcu wskaźnik dla tej części gospodarki poszedł w dół, po poprawie z poprzedniego miesiąca. Nie przebił jednak tegorocznego dołka, co może być traktowane jako dobry znak. Dziś widać oczekiwanie na komentarze ze strony EBC i Banku Anglii, towarzyszące decyzjom o stopach procentowych. Istotny będzie raport ADP na temat miejsc pracy w sektorze prywatnym w USA.

Dowiedz się także: Czy da się zażegnać kryzys zadłużenia w Grecji?

Rozwiązanie problemów Grecji nie oznacza zakończenia kryzysu finansów publicznych w strefie euro.

Trzeci miesiąc z rzędu obniżył się odsetek nie wynajętych powierzchni biurowych w Tokio. W czerwcu spadł do 8,81% z 8,88% miesiąc wcześniej. W marcu, po trzęsieniu ziemi, wskaźnik ten miał rekordowy poziom 9,19%. Średnia cena wynajmu powierzchni biurowej w Tokio obniżyła się minimalnie w skali miesiąca, z 17,4 tys. jenów do 17,29 tys. jenów za (3,3 m2).

Polecamy serwis: Kursy walut

Według Halifax ceny mieszkań w Wielkiej Brytanii podniosły się w czerwcu o 1,2%, w porównaniu z poprzednim miesiącem, kiedy to wzrost wyniósł 0,4%. Czerwcowa zwyżka była największa od października minionego roku. Jej przyczyn upatruje się w ograniczonej podaży, która poprawia pozycję sprzedających i skłania ich do oczekiwania na wyższe ceny.

Jednocześnie jednak, w skali roku, odnotowano spadek cen o 1,6%, do średnio 163,05 tys. funtów. Widać zatem, że brytyjski rynek w dalszym ciągu walczy o utrzymanie stabilizacji, mniej zauważalne są inne tendencje.

Zespół analiz
Home Broker

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

W czerwcu rynek nieruchomości w Wielkiej Brytanii w dalszym ciągu znajdował się w fazie stagnacji, mimo że ceny mieszkań poszły w górę.
W czerwcu rynek nieruchomości w Wielkiej Brytanii w dalszym ciągu znajdował się w fazie stagnacji, mimo że ceny mieszkań poszły w górę.

Ceny transferowe Dokumentacja w 2018 r.99.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Marcin Krasoń, Home Broker

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK