| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Inwestycje > Komentarze rynkowe > Debiut akcji Jastrzębskiej Spółki Węglowej

Debiut akcji Jastrzębskiej Spółki Węglowej

Obniżenie ratingu Portugalii i podwyżka stóp procentowych w Chinach stały się czynnikami, sprzyjającymi środowej korekcie spadkowej. Oliwy do ognia dolali Amerykanie – odnotowano słabsze dane na temat sektora usług w USA.

Środowa sesja na warszawskiej giełdzie stała pod znakiem debiutu akcji Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Przypadł on w momencie, w którym światowe parkiety, po kilku dniach wzrostów, wyhamowały. Inwestorzy, którzy kupili walory JSW, nie mogli więc cieszyć się szybkimi zyskami. To jednak nie powód, by tracić nadzieję na zarobek w przyszłości. Jedynie pierwszych transakcji dokonywano po kursie 140,5 zł., o 3,3 proc. wyższym od ceny emisyjnej. Później notowania spadły nieznacznie poniżej tej kwoty.

WIG i WIG20 zaczęły dzień minimalnie powyżej poziomu, osiągniętego we wtorek. Wskaźniki małych i średnich spółek traciły 0,1-0,3 proc. Jeszcze w trakcie pierwszej godziny handlu indeks blue chipów znalazł się poniżej 2800 punktów i tuż po godzinie 10.00 ustanowił minimum, spadając do 2796 punktów, czyli o prawie 0,6 proc. Aż do wczesnego popołudnia byki walczyły o powrót do newralgicznego poziomu, ale szło im to z trudem. Po raz drugi skapitulowały około godziny 14.00.

Przeczytaj również: Czy da się zażegnać kryzys zadłużenia w Grecji?

W pierwszej fazie notowań liderami spadków wśród największych spółek były akcje TVN i Pekao, tracące po nieco ponad 1 proc. Po około 0,2 proc. w dół szły papiery KGHM i PZU. Później podaż przycisnęła niemal całą stawkę. Spadkom opierały się jedynie walory BRE, Getinu, GTC i PGNiG. Akcje TVN zwiększyły skalę strat do 3 proc. O ponad 1,5 proc. zniżkowały walory Telekomunikacji Polskiej, Bogdanki i Lotosu, o 1 proc. przeceniano papiery PZU. Poważniejsza wyprzedaż dotknęła też najsłabsze ostatnio ogniwa WIG20, czyli walory Banku Handlowego, Kernela i PBG.

Polecamy serwis: Kursy walut

Na głównych parkietach europejskich początkowo sytuacja nie wyglądała najgorzej. Podobnie jak u nas, indeksy zaczęły od symbolicznej zwyżki. Szybko jednak i tam nastroje się popsuły. Dynamika gospodarki w strefie euro okazała się zgodna z oczekiwaniami i wyniosła w pierwszym kwartale 2,5 proc. Pozytywnie zaskoczył wzrost zamówień w niemieckim przemyśle, sięgając 1,8 proc. Obawiano się ich spadku o 0,6 proc. Te dane niewiele jednak pomogły. Indeksy jedynie na chwilę powróciły do poziomu wtorkowego zamknięcia. Dominowały obawy, związane z obniżeniem ratingu Portugalii przez agencję Moody oraz ze spadkiem kontraktów na amerykańskie indeksy. Swoje dołożyła też decyzja Ludowego Banku Chin o podwyżce stóp procentowych. W efekcie wczesnym popołudniem wskaźniki w Paryżu i Frankfurcie traciły po około 0,5 proc., a FTSE szedł w dół o 0,3 proc. Liderami spadków były indeksy w Lizbonie, gdzie zniżka sięgała niemal 3 proc., Mediolanie, spadającym o 2 proc. oraz w Atenach i Madrycie, zniżkujących po ponad 1,5 proc.

Sytuację na rynkach pogorszyły dane zza oceanu, gdzie wskaźnik aktywności w sektorze usług spadł z 54,6 do 53,3 punktu i zawiódł oczekiwania. WIG20 spadł ostatecznie o 0,75 proc., WIG o 0,8 proc., mWIG40 również o 0,8 proc., a sWIG80 o 0,9 proc. Obroty wyniosły blisko 800 mln zł.

Roman Przasnyski, Open Finance

reklama

Polecamy artykuły

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Debiutujące na GPW akcje Jastrzębskiej Spółki Węglowej nie zapewniły inwestorom szybkiego zysku.
Debiutujące na GPW akcje Jastrzębskiej Spółki Węglowej nie zapewniły inwestorom szybkiego zysku.

Rachunkowość Budżetowa764.15 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Fundacja Rozwoju Przedsiębiorczości Twój StartUP

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK