| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Inwestycje > Komentarze rynkowe > Wskaźnik niemieckiego biznesu lepszy od oczekiwań

Wskaźnik niemieckiego biznesu lepszy od oczekiwań

Chociaż kwestia Grecji jest już przesądzona, sytuacja na rynkach ryzykownych aktywów w dalszym ciągu napawa pesymizmem. Coraz bardziej rzuca się w oczy fakt, że inwestorzy dużą wagę przywiązują do publikacji makroekonomicznych. Tymczasem doniesienia ze świata gospodarki mogą niepokoić.

Wczoraj kiepsko wypadły czerwcowe wskaźniki wyprzedzające koniunktury w strefie euro, które odnotowały kolejny spadek. Słabe były również cotygodniowe informacje o liczbie nowych bezrobotnych w USA, jak również o nastrojach tamtejszych konsumentów, które pierwszy raz od 5 tygodni pogorszyły się. Spadek w pobliże 50 pkt., czyli granicy oddzielającej rozwój od regresu, zanotował wskaźnik przyszłej koniunktury w przemyśle chińskim. Jednocześnie inwestorzy niezbyt korzystnie odebrali efekty ostatniego posiedzenia Rezerwy Federalnej. Z jednej strony zostały obniżone prognozy wzrostu amerykańskiej gospodarki, z drugiej zabrakło sygnałów, świadczących o możliwości rozpoczęcia trzeciej rundy luzowania monetarnego. Dziś nastroje nieco poprawia czerwcowy odczyt indeksu Ifo w Niemczech, który przynosi nieoczekiwaną poprawę. Jeśli jednak "wgryźć" się w te dane, to widać, że niemieccy przedsiębiorcy z coraz większą obawą patrzą w przyszłość. O ile wskaźnik, odnoszący się do bieżącej sytuacji, miał rekordowy poziom, to indeks odzwierciedlający oczekiwania spadł po raz czwarty z rzędu.

Dowiedz się także: Dlaczego inwestorzy ponownie wątpią w siłę amerykańskiej gospodarki?

Nasz parkiet w tych warunkach nie wykonuje większego ruchu, pozostając tuż nad średnioterminowym wsparciem. Dla WIG wyznacza go poziom 48,4 tys. pkt. Przełamanie tego oporu przemawiałoby za umocnieniem spadkowego trendu akcji w najbliższych tygodniach.

Nie ubywa niekorzystnych publikacji ze świata gospodarki, co sprawia, że inwestorzy w dalszym ciągu traktują ryzykowne aktywa jako mało atrakcyjne.

Polecamy serwis: Kredyty

Sprzedaż domów na amerykańskim rynku pierwotnym spadła w maju pierwszy raz od 3 miesięcy, ale była nieco lepsza od oczekiwań. Wyniosła 319 tys. w skali roku. Utrzymuje się presja spadkowa na ceny domów, które w porównaniu z majem 2010 r. były niższe o 3,4%. Dynamika spadku okazała się największa od października minionego roku, co pokazuje, że presja ze strony rynku wtórnego, na który trafiają domy przejmowane przez banki od dłużników, jest mocno odczuwalna. W maju rekordowo niski poziom osiągnęła podaż na rynku pierwotnym w Ameryce. Wyniosła zaledwie 166 tys. domów, co odpowiadało 6,2 miesiącom bieżącej sprzedaży. Ta statystyka chyba najlepiej pokazuje negatywne oddziaływanie rynku nieruchomości na amerykańską gospodarkę. Niewielka liczba nowych projektów utrudnia wyraźną poprawę sytuacji na rynku pracy, bo wciąż niewiele osób znajduje zatrudnienie w budownictwie. Niska aktywność budownictwa ogranicza możliwości rozwoju branż, powiązanych z tym sektorem.

Zespół Analiz
Home Broker

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

wfirma.pl

wFirma.pl jest platformą księgowości on­line udostępniającą, poza księgowością i doradztwem nowoczesne narzędzia informatyczne, niezbędne do zarządzania firmą.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK