| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Inwestycje > Komentarze rynkowe > Ostatnia godzina strefy euro jeszcze nie wybiła

Ostatnia godzina strefy euro jeszcze nie wybiła

Spółki, wchodzące w skład WIG20, mogą uznać początek wtorkowych notowań na GPW za udany. Indeks blue chipów zyskiwał blisko 1 procent, co wydaje się w pełni zrozumiałe, jeżeli uwzględnimy spadki na wczorajszym fixingu. Niestety, do południa notowania pogorszyły się i indeks na wiele godzin ugrzązł na neutralnym poziomie.

Marazm i brak chęci do działania wśród inwestorów był znów spowodowany tematem Grecji. Dziś być może zostanie on już, chociaż częściowo, rozwiązany, bo tamtejszy rząd ma uzyskać wotum zaufania. Jeżeli uda się to, wydaje się prawdopodobne, że przynajmniej na tydzień temat zejdzie z czołówek wiadomości. Przyda się to Grecji, a także samym rynkom, które przestaną patrzeć na tą polityczną rozgrywkę jak na decyzję o dalszym „być czy nie być” strefy euro. Odrobinę problemów popyt miał po dzisiejszych danych makro z Niemiec. Indeks ZEW, opisujący nastroje gospodarcze u naszych zachodnich sąsiadów, okazał się gorszy od prognoz, ale jego spadek nie był na tyle silny, aby wywołać poruszenie. Ponadto ten indeks od kwietnia zeszłego roku jest dość luźno związany z rynkowymi trendami, więc jego znaczenie systematycznie spada.

Przeczytaj również: Czy nastąpi poprawa koniunktury?

Negatywna niespodzianka z Europy została zrównoważona informacją o sprzedaży domów na rynku wtórnym w Stanach, która w ujęciu rocznym sięgnęła 4,81 mln sztuk, co było minimalnie powyżej prognoz. Ta informacja nie ma żadnego znaczenia w krótkim terminie, a już tym bardziej w długim, ponieważ rynek nieruchomości w USA nadal znajduje się w całkowitej zapaści. Skoro nie pomagają najniższe w historii stopy procentowe, ani rekordowe stymulacje gospodarcze, to w tej części gospodarki kryzys będzie utrzymywał się jeszcze przez parę lat.

Polecamy serwis: Kursy walut

Wtorek był astronomicznie najdłuższym dniem w roku, a przez fakt, że grecki parlament podejmuje decyzje o swoim dalszym, sprawnym funkcjonowaniu dopiero przed północą, dzień dłużył się też dla inwestorów. W końcówce udało się wyprowadzić WIG20 na niewielkie plusy, ale wciąż poziom 2800 pkt. znajduje się na tyle blisko, że trzeba brać pod uwagę możliwość jego testowania. Jego utrzymanie będzie pozytywnym sygnałem dla nowego kapitału, który popłynie na rynek niezależnie od danych makro. Poważny problem pojawi się wtedy, gdy podaż wygra walkę o tą wysokość, bo powstanie bardzo czytelny sygnał sprzedaży i ewakuacji gotówki z giełdy.

Polecamy artykuły

Ekspert:

Paweł Cymcyk

Menedżer Komunikacji Inwestycyjnej ING TFI S.A.

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Jeżeli grecki rząd uzyska wotum zaufania, to istnieje szansa na to, że chociaż na jeden tydzień przycichnie sprawa Aten.
Jeżeli grecki rząd uzyska wotum zaufania, to istnieje szansa na to, że chociaż na jeden tydzień przycichnie sprawa Aten.

Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Anna Książek

Ekonomistka, posiada wieloletnie doświadczenie w działach personalnych, obecnie samodzielny specjalista ds. kadr i płac.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK