REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rosnący kurs CHF

Paweł Cymcyk
Menedżer Komunikacji Inwestycyjnej ING TFI S.A.
Inflacja w Polsce jest większa niż wzrost płac, co szczególnie powinno martwić konsumentów.
Inflacja w Polsce jest większa niż wzrost płac, co szczególnie powinno martwić konsumentów.

REKLAMA

REKLAMA

Czwartkowa sesja na warszawskiej giełdzie rozpoczęła się od spadków, odzwierciedlających słabe nastroje po wczorajszej przecenie w USA. Poprawę notowań na GPW zawdzięczamy krajowemu popytowi. Umożliwił on indeksowi 20 największych spółek akcyjnych powrót do poziomu z poprzedniego zamknięcia.

REKLAMA

To był praktycznie koniec atrakcji, związanych z handlem akcjami, bo choć rynki zachodnie pogłębiały przecenę, to krajowy parkiet pozostał niewzruszony. W tym kontekście polski rynek może wydawać się silny, w porównaniu do zachodnich odpowiedników, ale pamiętajmy, że od listopada 2010 nasz indeks praktycznie nie reagował na zachodnie wzrosty. Teraz więc nie reaguje również na spadki. Brakuje na nim kapitału, który wcześniej windowałby ceny.

REKLAMA

Nie brakowało dziś na rynku danych makroekonomicznych z różnych gospodarek. Największą uwagę skupił na sobie Bank Szwajcarii, który decydował o wysokości tamtejszych stóp procentowych. Pozostawił je na dotychczasowej wysokości 0,25 proc. i nikt nie oczekiwał ich zmiany, ale mimo to kurs franka do euro znalazł się poniżej poziomu 1,20 i kolejny raz wyznaczył nowe, historyczne minima. Słabnące euro i coraz mocniejszy frank sprawiły, że cena szwajcarskiej waluty w złotówkach przekroczyła już tą ze szczytu finansowej paniki w 2009 roku. Obecnie nie ma więc żadnego oporu, który mógłby powstrzymać rosnący kurs CHF, jednak ostatnie tempo umocnienia sugeruje, że coraz bliżej nam do osiągnięcia szczytu panicznych zakupów. Kiedy wszyscy mówią o nieuchronnym wzroście nawet do 4 złotych za franka, trzeba pamiętać o przysłowiu, że „drzewa nie rosną do nieba”, a waluty nie mogą wyłącznie zyskiwać na wartości.

Dowiedz się także: Czy nastąpi poprawa koniunktury?

Poza tą informacją mieliśmy również odczyt inflacji ze strefy euro za maj, ale on nie zaskoczył, ponieważ wzrost cen, zgodnie z prognozami, wyniósł 2,7 proc. To dużo więcej niż chciałby ECB, który nie może nic poradzić na wzrosty ceny surowców. Dane z krajowego podwórka pokazały, że przeciętne zatrudnienie i średnie wynagrodzenie w Polsce były słabsze od prognoz. Martwić powinno szczególnie to, że wzrost płac okazał się mniejszy niż ostatni odczyt inflacji, a więc w konsekwencji konsumenci mają mniej środków na wydatki. Dodając do tego większe koszty rat, spłacanych we franku, brak chęci do zakupów możemy zauważyć już w najbliższych danych o sprzedaży detalicznej.

Polecamy serwis: Kredyty

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Na koniec inwestorzy otrzymali dane o tygodniowej ilości nowych bezrobotnych w USA, która była minimalnie lepsza od rynkowego konsensu, ale trafniejszym argumentem dla giełdowych byków okazały się dane z amerykańskiego rynku nieruchomości. Wzrosła tam ilość rozpoczętych budów domów, a liczba pozwoleń na budowy wyraźnie się zwiększyła. Tym poziomom daleko do szczytów sprzed 5 lat, ale każde drgnięcie w górę jest przyjmowane z zachwytem. W zasadzie jedynym, bezpośrednio negatywnym komunikatem był indeks Fed z Filadelfii, który podobnie jak wczorajszy wskaźnik NY Empire State, wszedł w obszar, wskazujący na recesję w tym rejonie.

Dzisiejsza sesja, jak na dzień przed wygasaniem kontraktów terminowych, była niezwykle spokojna. Jutrzejszy handel i płynące z niego wnioski można śmiało zlekceważyć, bo zmienność kontraktowa potrafi wszystko postawić na głowie.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

REKLAMA

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

REKLAMA

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

REKLAMA