REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Poniedziałkowy marazm na giełdach

W poniedziałek indeksy na Wall Street zwyżkowały o 0,4-0,5 proc.
W poniedziałek indeksy na Wall Street zwyżkowały o 0,4-0,5 proc.

REKLAMA

REKLAMA

W poniedziałek nie dało się jeszcze w pełni poczuć, że rozpoczął się nowy tydzień. Nie tylko na GPW obroty były mizerne, ale również inne parkiety nie ruszyły z kopyta. Inwestorzy wstrzymali oddechy przed publikacją wtorkowych danych i będą uważnie śledzić reakcję Wall Street.

REKLAMA

Poniedziałkowa sesja na warszawskim parkiecie nie była porywająca. Co prawda dało się zaobserwować zmienność nastrojów, ale w przypadku indeksu naszych największych spółek mieściła się ona w zaledwie 13 punktowych wahaniach. WIG20 przez większą część dnia poruszał się między 2850 a 2863 punktów. Byki najwyraźniej broniły się przed spadkiem poniżej dolnego ograniczenia tego przedziału. Dwukrotnie na tej wysokości skutecznie odpierały ataki niedźwiedzi. Sądząc po bardzo niskich obrotach, walka toczyła się jednak na patyki, a nie na miecze. Ofiar było więc niewiele, a łupy zwycięzców okazały się mizerne.

REKLAMA

Główne indeksy, za wyjątkiem wskaźnika najmniejszych spółek, zaczęły dzień na poziomie zbliżonym do piątkowego zamknięcia. sWIG80 przez cały dzień wykazywał nieco większą słabość. Na otwarciu tracił 0,3 proc., a przez kilka godzin zniżkował o prawie 0,6 proc. Indeks blue chipów kierował się wskazówkami z Frankfurtu, wszyscy zaś obserwowali reakcję kontraktów na amerykańskie indeksy.

Dowiedz się także: Dlaczego inwestorzy ponownie wątpią w siłę amerykańskiej gospodarki?

Na początku notowań, w gronie największych spółek, zwyżkami sięgającymi prawie 1 proc. wyróżniały się akcje Pekao i PKN Orlen. Nieco później zaczęły błyszczeć walory Cez, zyskujące po południu 2 proc. Z czasem rozkręcała się także zwyżka papierów PZU. Początkowo rosły one o około 0,5 proc., w drugiej części sesji zyskiwały 1,8 proc. Niedawne tąpnięcie po informacji o sprzedaży 10 proc. pakietu akcji ubezpieczyciela przez Skarb Państwa powoli odchodzi w niepamięć. Spadek notowań miedzi na rynku surowcowym nie służył walorom KGHM. Rano trzymały się one w okolicach piątkowego zamknięcia. Po południu spadały o około 1,5 proc. Niewiele ustępowały im papiery PGNiG. Końcowa faza sesji przyniosła też ponad 3 proc. zwyżkę akcji PBG. Notowania spółki, po wielomiesięcznej przecenie, zaczynają najwyraźniej odzyskiwać zaufanie inwestorów.

Polecamy serwis: Karty kredytowe

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Na głównych giełdach europejskich także działo się niezbyt wiele. Indeks w Paryżu nie był w stanie oderwać się od poziomu z piątku o więcej niż 0,6 proc., a jego koledzy z Frankfurtu i Londynu trzymali się go jeszcze bardziej kurczowo. Przez cały dzień zmiany ich wartości były jedynie kosmetyczne. Na sięgającą ponad 1 proc. zwyżkę był w stanie zdobyć się jedynie parkiet w Rydze.

Nieco ożywienia wniosło rozpoczęcie handlu na Wall Street. Tamtejsze indeksy zaczęły od wzrostu po 0,2-0,3 proc., a zwiększenie jego skali do 0,4-0,5 proc. spowodowało podobną reakcję na parkietach europejskich. Ale mechanizm ten działał też w drugą stronę. Efekt był podobny, jak w ciągu całego dnia, czyli niewielki. WIG20 ostatecznie zyskał 0,22 proc., WIG wzrósł o 0,09 proc. Wskaźnik średnich spółek spadł o 0,31 proc., a sWIG80 o 0,27 proc. Obroty wyniosły 675 mln zł.

Roman Przasnyski, Open Finance

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

REKLAMA

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

REKLAMA

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

REKLAMA