| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Inwestycje > Komentarze rynkowe > Poniedziałkowy marazm na giełdach

Poniedziałkowy marazm na giełdach

W poniedziałek nie dało się jeszcze w pełni poczuć, że rozpoczął się nowy tydzień. Nie tylko na GPW obroty były mizerne, ale również inne parkiety nie ruszyły z kopyta. Inwestorzy wstrzymali oddechy przed publikacją wtorkowych danych i będą uważnie śledzić reakcję Wall Street.

Poniedziałkowa sesja na warszawskim parkiecie nie była porywająca. Co prawda dało się zaobserwować zmienność nastrojów, ale w przypadku indeksu naszych największych spółek mieściła się ona w zaledwie 13 punktowych wahaniach. WIG20 przez większą część dnia poruszał się między 2850 a 2863 punktów. Byki najwyraźniej broniły się przed spadkiem poniżej dolnego ograniczenia tego przedziału. Dwukrotnie na tej wysokości skutecznie odpierały ataki niedźwiedzi. Sądząc po bardzo niskich obrotach, walka toczyła się jednak na patyki, a nie na miecze. Ofiar było więc niewiele, a łupy zwycięzców okazały się mizerne.

Główne indeksy, za wyjątkiem wskaźnika najmniejszych spółek, zaczęły dzień na poziomie zbliżonym do piątkowego zamknięcia. sWIG80 przez cały dzień wykazywał nieco większą słabość. Na otwarciu tracił 0,3 proc., a przez kilka godzin zniżkował o prawie 0,6 proc. Indeks blue chipów kierował się wskazówkami z Frankfurtu, wszyscy zaś obserwowali reakcję kontraktów na amerykańskie indeksy.

Dowiedz się także: Dlaczego inwestorzy ponownie wątpią w siłę amerykańskiej gospodarki?

Na początku notowań, w gronie największych spółek, zwyżkami sięgającymi prawie 1 proc. wyróżniały się akcje Pekao i PKN Orlen. Nieco później zaczęły błyszczeć walory Cez, zyskujące po południu 2 proc. Z czasem rozkręcała się także zwyżka papierów PZU. Początkowo rosły one o około 0,5 proc., w drugiej części sesji zyskiwały 1,8 proc. Niedawne tąpnięcie po informacji o sprzedaży 10 proc. pakietu akcji ubezpieczyciela przez Skarb Państwa powoli odchodzi w niepamięć. Spadek notowań miedzi na rynku surowcowym nie służył walorom KGHM. Rano trzymały się one w okolicach piątkowego zamknięcia. Po południu spadały o około 1,5 proc. Niewiele ustępowały im papiery PGNiG. Końcowa faza sesji przyniosła też ponad 3 proc. zwyżkę akcji PBG. Notowania spółki, po wielomiesięcznej przecenie, zaczynają najwyraźniej odzyskiwać zaufanie inwestorów.

Polecamy serwis: Karty kredytowe

Na głównych giełdach europejskich także działo się niezbyt wiele. Indeks w Paryżu nie był w stanie oderwać się od poziomu z piątku o więcej niż 0,6 proc., a jego koledzy z Frankfurtu i Londynu trzymali się go jeszcze bardziej kurczowo. Przez cały dzień zmiany ich wartości były jedynie kosmetyczne. Na sięgającą ponad 1 proc. zwyżkę był w stanie zdobyć się jedynie parkiet w Rydze.

Nieco ożywienia wniosło rozpoczęcie handlu na Wall Street. Tamtejsze indeksy zaczęły od wzrostu po 0,2-0,3 proc., a zwiększenie jego skali do 0,4-0,5 proc. spowodowało podobną reakcję na parkietach europejskich. Ale mechanizm ten działał też w drugą stronę. Efekt był podobny, jak w ciągu całego dnia, czyli niewielki. WIG20 ostatecznie zyskał 0,22 proc., WIG wzrósł o 0,09 proc. Wskaźnik średnich spółek spadł o 0,31 proc., a sWIG80 o 0,27 proc. Obroty wyniosły 675 mln zł.

Roman Przasnyski, Open Finance

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Wydawnictwo Septem

Septem (literatura poradnikowa) - To literatura poradnikowa dla wszystkich - począwszy od pasjonatów odczuwających nieustanny głód wiedzy po wszystkich poszukujących w książce dobrej rady i interesującej rozrywki.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK