| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Inwestycje > Komentarze rynkowe > Stopy po raz kolejny zostały podniesione

Stopy po raz kolejny zostały podniesione

Koniec posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej, które miało miejsce w środę, przyniósł kolejną niespodziankę. RPP znowu kolejny zdecydowała się na podniesienie stóp procentowych o 0,25 pkt. proc.

- Rada chce za wszelką cenę powstrzymać szybko rosnącą inflację. Jeśli w najbliższych miesiącach inflacja nie wyhamuje, to w tym roku czeka nas jeszcze jedna podwyżka – mówi dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, główna ekonomistka PKPP Lewiatan.

Przeczytaj również: Dlaczego wzrasta oprocentowanie kredytów hipotecznych?

- Chyba jednak nie ma szans na to, aby inflacja wyhamowała w 2011 r. w stopniu pozwalającym na powrót do celu inflacyjnego +1 punkt procentowy. Widać bowiem już tzw. efekt drugiej rundy i zapewne był to jeden z powodów dzisiejszej decyzji RPP. Dane GUS potwierdzają także, że w górę poszły oczekiwania inflacyjne ludności. A stąd już krok do presji płacowej. Na razie jej nie widać, ale ponieważ od wielu tygodni wzrost cen napędzają drożejąca żywność i paliwa, a przed nami wybory do Sejmu, zapewne Polacy będą chcieli to wykorzystać. Oby nie.

Polecamy serwis: Kredyty

Podniesienie stóp procentowych powinno wpłynąć na umocnienienie się złotego, co z kolei negatywnie może odbić się na polskich eksporterach i wpływach z eksportu. Częste podwyżki stóp w tym roku zwiększają też ryzyko spowolnienia gospodarczego w 2012 roku – dodaje Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek.

Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan

reklama

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Mimo próby zahamowania presji inflacyjnej przez RPP, w Polsce można już zaobserwować efekt drugiej rundy.
Mimo próby zahamowania presji inflacyjnej przez RPP, w Polsce można już zaobserwować efekt drugiej rundy.

Podatki 2017 cz. 2 - PIT, CIT, ryczałt 2017 (książka)29.90 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Accace Poland

Accace wywodzi się z Europy Środkowo-Wschodniej. Naszymi założycielami są przedsiębiorcy, którzy podjęli się zaoferowania klientom usług najwyższej jakości, w rozsądnych cenach, wykonywanych przez wykwalifikowanych profesjonalistów. Przez lata Accace stał się jedną z najbardziej dynamicznych firm outsourcingowych i doradczych w regionie.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »