| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Inwestycje > Komentarze rynkowe > Stopy po raz kolejny zostały podniesione

Stopy po raz kolejny zostały podniesione

Koniec posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej, które miało miejsce w środę, przyniósł kolejną niespodziankę. RPP znowu kolejny zdecydowała się na podniesienie stóp procentowych o 0,25 pkt. proc.

- Rada chce za wszelką cenę powstrzymać szybko rosnącą inflację. Jeśli w najbliższych miesiącach inflacja nie wyhamuje, to w tym roku czeka nas jeszcze jedna podwyżka – mówi dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, główna ekonomistka PKPP Lewiatan.

Przeczytaj również: Dlaczego wzrasta oprocentowanie kredytów hipotecznych?

- Chyba jednak nie ma szans na to, aby inflacja wyhamowała w 2011 r. w stopniu pozwalającym na powrót do celu inflacyjnego +1 punkt procentowy. Widać bowiem już tzw. efekt drugiej rundy i zapewne był to jeden z powodów dzisiejszej decyzji RPP. Dane GUS potwierdzają także, że w górę poszły oczekiwania inflacyjne ludności. A stąd już krok do presji płacowej. Na razie jej nie widać, ale ponieważ od wielu tygodni wzrost cen napędzają drożejąca żywność i paliwa, a przed nami wybory do Sejmu, zapewne Polacy będą chcieli to wykorzystać. Oby nie.

Polecamy serwis: Kredyty

Podniesienie stóp procentowych powinno wpłynąć na umocnienienie się złotego, co z kolei negatywnie może odbić się na polskich eksporterach i wpływach z eksportu. Częste podwyżki stóp w tym roku zwiększają też ryzyko spowolnienia gospodarczego w 2012 roku – dodaje Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek.

Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan

reklama

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Mimo próby zahamowania presji inflacyjnej przez RPP, w Polsce można już zaobserwować efekt drugiej rundy.
Mimo próby zahamowania presji inflacyjnej przez RPP, w Polsce można już zaobserwować efekt drugiej rundy.

Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych 2017 Komentarz54.90 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Małgorzata Lubczyńska

Ekspert z firmy Blachy Pruszyński

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »