| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Inwestycje > Komentarze rynkowe > Od trzech miesięcy maleje stopa bezrobocia

Od trzech miesięcy maleje stopa bezrobocia

W maju stopa bezrobocia spadła do 12,2 proc., podczas kiedy w kwietniu wynosiła 12,6 proc., jak podaje Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej. Prawdopodobnie odsetek bezrobotnych w dalszym ciągu będzie maleć.

- Spodziewam się, że osób bez pracy dalej będzie ubywać. Na koniec roku bezrobocie osiągnie ok. 11 proc. – mówi Małgorzata Rusewicz, dyrektorka Departamentu Dialogu Społecznego i Stosunków Pracy PKPP Lewiatan.

- W sezonie letnim należało się spodziewać spadku bezrobocia. To tradycyjnie okres, kiedy rośnie zapotrzebowanie na pracowników w takich branżach, jak rolnictwo, ogrodnictwo, gastronomia, turystyka, handel, budownictwo czy infrastruktura. Wysoki popyt konsumpcyjny, jaki odnotowujemy od kilku miesięcy, pozytywnie wpływa na przychody i wyniki finansowe przedsiębiorstw, a dzięki temu są one bardziej skłonne do zatrudniania nowych pracowników. Być może część osób bezrobotnych rozpoczęła legalną pracę w Niemczech. Agencje zatrudnienia szacują, że w maju za ich pośrednictwem mogło znaleźć zatrudnienie na tamtejszym rynku ok. 10 tys. osób.

Dowiedz się także: Ile światowych spółek mogłoby znaleźć się w chińskim holdingu?

Wiąż jednak dużym problemem jest bezrobocie wśród młodych. W styczniu br. liczba bezrobotnych poniżej 25. roku życia wynosiła w Polsce blisko pół miliona. Trzy lata temu takich osób było niemalże o połowę mniej. Co więcej, według wyliczeń GUS ponad jedna trzecia bezrobotnych, którzy nie ukończyli 27 lat, to absolwenci szkół wyższych.

Polecamy serwis: Kredyty

Mimo poprawy na rynku pracy, sytuacja grup najsłabszych (długotrwale bezrobotni, osoby starsze, z niskimi kwalifikacjami, absolwenci) będzie trudna. Mają one małe szanse na znalezienie zatrudnienia na otwartym rynku pracy, a instrumenty aktywne, finansowane z Funduszu Pracy, są bardzo ograniczone. Moim zdaniem powinno to skłonić rząd do przeznaczenia dodatkowych środków na ten cel – dodaje Małgorzata Rusewicz.

Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan

reklama

Polecamy artykuły

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Absolwenci, osoby bez kwalifikacji, ludzie w podeszłym wieku i długotrwale bezrobotne mają szczególne problemy ze znalezieniem pracy.
Absolwenci, osoby bez kwalifikacji, ludzie w podeszłym wieku i długotrwale bezrobotne mają szczególne problemy ze znalezieniem pracy.

Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kirill Bigai

Współzałożyciel i dyrektor generalny platformy Preply dla poszukiwania korepetytorów online

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK