| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Inwestycje > Komentarze rynkowe > Od trzech miesięcy maleje stopa bezrobocia

Od trzech miesięcy maleje stopa bezrobocia

W maju stopa bezrobocia spadła do 12,2 proc., podczas kiedy w kwietniu wynosiła 12,6 proc., jak podaje Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej. Prawdopodobnie odsetek bezrobotnych w dalszym ciągu będzie maleć.

- Spodziewam się, że osób bez pracy dalej będzie ubywać. Na koniec roku bezrobocie osiągnie ok. 11 proc. – mówi Małgorzata Rusewicz, dyrektorka Departamentu Dialogu Społecznego i Stosunków Pracy PKPP Lewiatan.

- W sezonie letnim należało się spodziewać spadku bezrobocia. To tradycyjnie okres, kiedy rośnie zapotrzebowanie na pracowników w takich branżach, jak rolnictwo, ogrodnictwo, gastronomia, turystyka, handel, budownictwo czy infrastruktura. Wysoki popyt konsumpcyjny, jaki odnotowujemy od kilku miesięcy, pozytywnie wpływa na przychody i wyniki finansowe przedsiębiorstw, a dzięki temu są one bardziej skłonne do zatrudniania nowych pracowników. Być może część osób bezrobotnych rozpoczęła legalną pracę w Niemczech. Agencje zatrudnienia szacują, że w maju za ich pośrednictwem mogło znaleźć zatrudnienie na tamtejszym rynku ok. 10 tys. osób.

Dowiedz się także: Ile światowych spółek mogłoby znaleźć się w chińskim holdingu?

Wiąż jednak dużym problemem jest bezrobocie wśród młodych. W styczniu br. liczba bezrobotnych poniżej 25. roku życia wynosiła w Polsce blisko pół miliona. Trzy lata temu takich osób było niemalże o połowę mniej. Co więcej, według wyliczeń GUS ponad jedna trzecia bezrobotnych, którzy nie ukończyli 27 lat, to absolwenci szkół wyższych.

Polecamy serwis: Kredyty

Mimo poprawy na rynku pracy, sytuacja grup najsłabszych (długotrwale bezrobotni, osoby starsze, z niskimi kwalifikacjami, absolwenci) będzie trudna. Mają one małe szanse na znalezienie zatrudnienia na otwartym rynku pracy, a instrumenty aktywne, finansowane z Funduszu Pracy, są bardzo ograniczone. Moim zdaniem powinno to skłonić rząd do przeznaczenia dodatkowych środków na ten cel – dodaje Małgorzata Rusewicz.

Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan

reklama

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Absolwenci, osoby bez kwalifikacji, ludzie w podeszłym wieku i długotrwale bezrobotne mają szczególne problemy ze znalezieniem pracy.
Absolwenci, osoby bez kwalifikacji, ludzie w podeszłym wieku i długotrwale bezrobotne mają szczególne problemy ze znalezieniem pracy.

Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych 2017 Komentarz54.90 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Gabriela Borek

Księgowa z wieloletnią praktyką, niezależny konsultant z dziedziny rachunkowości, finansów i analizy finansowej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »