| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Inwestycje > Komentarze rynkowe > Korekta na europejskich parkietach

Korekta na europejskich parkietach

Pod koniec tygodnia inwestorzy z rezerwą odnosili się do bardziej śmiałych posunięć. Odważniejsze decyzje prawdopodobnie podejmą w ciągu najbliższych kilku dni.

Piątkowa sesja w Warszawie zaczęła się od niewielkiego, sięgającego 0,2-0,3 proc. wzrostu indeksów. Inwestorzy korzystali z optymistycznego zakończenia czwartkowego handlu na Wall Street. Wkrótce po tym, jak okazało się, że główne giełdy europejskie znajdują się w dobrych nastrojach, wskaźniki ruszyły górę. Euforii nie było widać, ale zapoczątkowane we wtorek odreagowanie spadków doczekało się przed południem konsekwentnej kontynuacji. Tuż po pierwszej godzinie handlu WIG20 rósł o 0,6 proc., docierając do 2874 punktów.

Korzystały z tego optymizmu debiutujące dziś akcje BGŻ. W odróżnieniu od niezbyt udanego przebiegu publicznej oferty, pierwsze notowania przyjemnie zaskoczyły. Na otwarciu walory banku kosztowały 62,5 zł., co dawało 4,2 proc. zwyżkę, w porównaniu do ceny emisyjnej. W pierwszej części sesji nieźle radziły sobie spółki surowcowe. Akcje KGHM szły w górę o ponad 1 proc. i szybko zwiększały skalę zwyżki. Tyle samo zyskiwały walory PKN Orlen, BRE i PGNiG. Liderami wzrostów były papiery GTC i Kernela, rosnące po 2,5 proc.

Przez większą część dnia niewiele się działo. WIG20 poruszał się w bok, przebywając w okolicach 2865 punktów, nie wykazując chęci do większych ruchów.

Dowiedz się także: Dlaczego w Polsce wzrasta presja inflacyjna?

Indeksy na głównych europejskich giełdach od rana postanowiły korygować swój czwartkowy pesymizm, związany z publikacją słabych danych zza oceanu. Jeśli Amerykanie przejęli się nimi, to dlaczego Europejczycy mieliby z tego powodu cierpieć? Mają dość własnych zmartwień, ale i o nich dobrze jest na chwilę zapomnieć. Najchętniej odreagowywał i zapominał indeks w Paryżu, zwyżkując na otwarciu o 1,5 proc. DAX zaczął także z dość wysokiego tonu, rosnąc o 1,2 proc., jednak we Frankfurcie optymizm dość szybko zaczął słabnąć. Zwiększał się za to w Londynie, który rozpoczął dzień od skromnej zwyżki o 0,5 proc. Przed południem jedynym spadkowiczem na naszym kontynencie był indeks w Stambule, który szedł w dół o ponad 1 proc., pod koniec dnia podwajając skalę spadku. Do końca sesji DAX przebywał na poziomie około 0,2 proc. wyższym niż na czwartkowym zamknięciu i należał do najsłabszych wskaźników na kontynencie. Liderem wzrostów został moskiewski RTS, zyskujący niemal 2 proc.

Polecamy serwis: Lokaty

Dane o wydatkach i dochodach Amerykanów były zgodne z oczekiwaniami, wzrosły po 0,4 proc. Pozytywnie zaskoczył wskaźnik nastrojów inwestorów, zwyżkując do 74,3 punktu. Mocno rozczarował natomiast sięgający 11,6 proc. spadek podpisanych umów kupna domów. Handel na Wall Street rozpoczął się od niewielkiego wzrostu indeksów. Po dwóch godzinach handlu Dow Jones zyskiwał 0,3 proc., a S&P500 rósł o 0,4 proc.

Ostatecznie WIG20 zwiększył swoją wartość o 0,38 proc., WIG wzrósł o 0,43 proc., mWIG40 o 0,52 proc., a sWIG80 o 0,85 proc. Obroty wyniosły nieco ponad miliard złotych.

Roman Przasnyski, Open Finance

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Większość sesji w Europie rozpoczęła się dzisiaj od korekty czwartkowych spadków.
Większość sesji w Europie rozpoczęła się dzisiaj od korekty czwartkowych spadków.

Ceny transferowe Dokumentacja w 2018 r.99.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Jacek Adamczak

Ekspert z zakresu podatków i rachunkowości

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK