REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Korekta na europejskich parkietach

Większość sesji w Europie rozpoczęła się dzisiaj od korekty czwartkowych spadków.
Większość sesji w Europie rozpoczęła się dzisiaj od korekty czwartkowych spadków.

REKLAMA

REKLAMA

Pod koniec tygodnia inwestorzy z rezerwą odnosili się do bardziej śmiałych posunięć. Odważniejsze decyzje prawdopodobnie podejmą w ciągu najbliższych kilku dni.

REKLAMA

Piątkowa sesja w Warszawie zaczęła się od niewielkiego, sięgającego 0,2-0,3 proc. wzrostu indeksów. Inwestorzy korzystali z optymistycznego zakończenia czwartkowego handlu na Wall Street. Wkrótce po tym, jak okazało się, że główne giełdy europejskie znajdują się w dobrych nastrojach, wskaźniki ruszyły górę. Euforii nie było widać, ale zapoczątkowane we wtorek odreagowanie spadków doczekało się przed południem konsekwentnej kontynuacji. Tuż po pierwszej godzinie handlu WIG20 rósł o 0,6 proc., docierając do 2874 punktów.

REKLAMA

Korzystały z tego optymizmu debiutujące dziś akcje BGŻ. W odróżnieniu od niezbyt udanego przebiegu publicznej oferty, pierwsze notowania przyjemnie zaskoczyły. Na otwarciu walory banku kosztowały 62,5 zł., co dawało 4,2 proc. zwyżkę, w porównaniu do ceny emisyjnej. W pierwszej części sesji nieźle radziły sobie spółki surowcowe. Akcje KGHM szły w górę o ponad 1 proc. i szybko zwiększały skalę zwyżki. Tyle samo zyskiwały walory PKN Orlen, BRE i PGNiG. Liderami wzrostów były papiery GTC i Kernela, rosnące po 2,5 proc.

Przez większą część dnia niewiele się działo. WIG20 poruszał się w bok, przebywając w okolicach 2865 punktów, nie wykazując chęci do większych ruchów.

Dowiedz się także: Dlaczego w Polsce wzrasta presja inflacyjna?

Indeksy na głównych europejskich giełdach od rana postanowiły korygować swój czwartkowy pesymizm, związany z publikacją słabych danych zza oceanu. Jeśli Amerykanie przejęli się nimi, to dlaczego Europejczycy mieliby z tego powodu cierpieć? Mają dość własnych zmartwień, ale i o nich dobrze jest na chwilę zapomnieć. Najchętniej odreagowywał i zapominał indeks w Paryżu, zwyżkując na otwarciu o 1,5 proc. DAX zaczął także z dość wysokiego tonu, rosnąc o 1,2 proc., jednak we Frankfurcie optymizm dość szybko zaczął słabnąć. Zwiększał się za to w Londynie, który rozpoczął dzień od skromnej zwyżki o 0,5 proc. Przed południem jedynym spadkowiczem na naszym kontynencie był indeks w Stambule, który szedł w dół o ponad 1 proc., pod koniec dnia podwajając skalę spadku. Do końca sesji DAX przebywał na poziomie około 0,2 proc. wyższym niż na czwartkowym zamknięciu i należał do najsłabszych wskaźników na kontynencie. Liderem wzrostów został moskiewski RTS, zyskujący niemal 2 proc.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy serwis: Lokaty

Dane o wydatkach i dochodach Amerykanów były zgodne z oczekiwaniami, wzrosły po 0,4 proc. Pozytywnie zaskoczył wskaźnik nastrojów inwestorów, zwyżkując do 74,3 punktu. Mocno rozczarował natomiast sięgający 11,6 proc. spadek podpisanych umów kupna domów. Handel na Wall Street rozpoczął się od niewielkiego wzrostu indeksów. Po dwóch godzinach handlu Dow Jones zyskiwał 0,3 proc., a S&P500 rósł o 0,4 proc.

Ostatecznie WIG20 zwiększył swoją wartość o 0,38 proc., WIG wzrósł o 0,43 proc., mWIG40 o 0,52 proc., a sWIG80 o 0,85 proc. Obroty wyniosły nieco ponad miliard złotych.

Roman Przasnyski, Open Finance

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Wskaźnik koniunktury GUS. Gastronomia i zakwaterowanie z największym wzrostem

    Zakwaterowanie i gastronomia znalazły się wśród branż, w których notowany był do tej pory dodatni wskaźnik koniunktury (informacja i komunikacja oraz finanse i ubezpieczenia).

    Troska i zrozumienie w kontakcie z pacjentami – klucz do profesjonalnej opieki zdrowotnej

    Empatia jest kluczowa w relacjach między personelem medycznym a pacjentami, będąc nieodzownym fundamentem wysokiej jakości opieki zdrowotnej. W obecnych czasach, gdy pacjenci mają coraz większe oczekiwania, a zmiany w medycynie są nieustanne, zdolność do empatii wyróżnia się jako jeden z głównych czynników wpływających na poziom świadczonych usług. Nawet w czasach, gdy technologie medyczne rozwijają się dynamicznie, to właśnie empatyczny kontakt między pacjentem a personelem zdrowotnym ma zasadnicze znaczenie. Umiejętność wczucia się w położenie innej osoby jest kluczowa, tworząc solidną podstawę dla profesjonalnej i skutecznej opieki nad pacjentami.

    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    REKLAMA

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    REKLAMA

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    REKLAMA