| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Inwestycje > Komentarze rynkowe > Rezerwa Federalna nie śpieszy się ze z podnoszeniem stóp

Rezerwa Federalna nie śpieszy się ze z podnoszeniem stóp

Ze sprawozdania z ostatniego posiedzenia amerykańskiej Rezerwy Federalnej wynika, że władze monetarne przystąpią do podnoszenia stóp procentowych dopiero po zakończeniu II rundy poluzowania ilościowego. Wyprzedaż zgromadzonych do tej pory aktywów, których wartość opiewa na 2,4 bln USD, nie powinna mieć miejsca wcześniej.

Jednocześnie zasugerowano, że do podwyżki kosztu pieniądza może dojść wcześniej niż powszechnie się oczekuje, zwłaszcza jeśli nasilałaby się inflacja. Na III rundę drukowania pieniędzy można liczyć jedynie w sytuacji, gdyby koniunktura gospodarcza znów mocno pogarszała się. Na razie jednak Rezerwa Federalna oczekuje jej przyspieszenia po tym, jak teraz nieco przysiadła. Prawdopodobnie w USA koszt pieniądza pójdzie w górę na przełomie III i IV kwartału tego roku.

Na naszym rynku akcji w ostatnich dniach zwraca uwagę ogromna słabość małych spółek. Ich notowania spadły do najniższego poziomu od I połowy stycznia tego roku. Duży wpływ na to miały publikowane przez spółki z tego segmentu wyniki finansowe za I kwartał 2011 r. W bardzo wielu przypadkach były one mocno rozczarowujące. Bynajmniej nie uzasadniały utrzymującej się premii w wycenach.

Rozczarowaniem dla inwestorów okazały się dane o spadku japońskiego PKB w kwartale. Poszedł on w dół o 1% w skali roku i o 0,9%, w porównaniu z IV kw. 2010 r. Wydarzeniem popołudnia będzie publikacja kwietniowej sprzedaży domów i ich cen na rynku wtórny m w USA.

Dowiedz się także: Jakie konsekwencje pociągnęła za sobą wyprzedaż na rynkach surowców?

Z najnowszej ankiety NBP wynika, że w obecnym kwartale można liczyć na dalsze łagodzenie polityki kredytowej banków, dotyczącej kredytów mieszkaniowych. Żaden z banków nie planuje jednak znacznego poluzowania, a blisko 3/4 instytucji nie zapowiada żadnych zmian. Jednocześnie ponad 3/4 banków liczy na wzrost popytu na tego rodzaju kredyty, choć w większości przypadków przewidują nieznaczną skalę tego zjawiska. Dla porównania, w trzech pierwszych miesiącach jedna trzecia banków odnotowała spadek popytu na kredyty hipoteczne, choć przewidywano wyraźną poprawę w tym okresie. W IV kwartale 2010 r. oczekiwania również rozminęły się z rzeczywistością.

Jedną z najciekawszych informacji, płynących z ostatniego badania, były wskazania na wzrost udziału kredytów zagrożonych w portfelu hipotecznym. Eksperci doszukują się tutaj przyczyny zaostrzenia polityki kredytowej. Mówiło o tym 18% instytucji.

Polecamy serwis: Lokaty

Dom Development S.A. rozpoczyna budowę osiedla Akropol przy ul. Hery na Warszawskim Bemowie. Jest to siódmy projekt firmy, rozpoczęty w tym roku. Na osiedlu ma powstać 366 mieszkań w czterech budynkach, liczących od 4 do 7 pięter. Kawalerki mają mieć min. 32 m kw., a największe lokale 5-pok. – 121 m kw. Cena nieruchomości powinna oscylować między 6880zł a 8900zł za m kw., zaś miejsc postojowych – od 29900zł. Planowana data oddania do użytkowania przypada na IV kw. 2012 roku.

Na przełomie 2011 i 2012 roku Nickel Development ma rozpocząć inwestycję na Mokotowie, przy ul. Bobrowieckiej. Powstanie tam 150 mieszkań z segmentu popularnego.

Zespół Analiz
Home Broker

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Magda Stawska

Magda Stawska posiada 20letnie doświadczenie zawodowe w obszarze zarządzania kapitałem ludzkim. Doświadczenie zawodowe obejmuje pracę w strukturach pionu zasobów ludzkich, jak i pionu ryzyka, zdobywane w Polsce i zagranicą (Austria, Niemcy, Anglia, region Europy Środkowo-Wschodniej). Posiada doświadczenie w różnych branżach, jak bankowość, usługi finansowe, ubezpieczenie, farmacja, telekomunikacja, energetyka, FMCG, produkcja. Kluczowe obszary ekspertyzy to zarządzane zmianą, diagnoza kultury organizacyjnej, projektowanie programów rozwojowych, zarządzanie wiedzą, rozwój kapitału ludzkiego. Specjalistka w dziedzinie międzykulturowych aspektów zarządzania zespołami i wielonarodowych aspektów organizacji. Pasjonatka innowacyjnych rozwiązań́, nowoczesnych technologii i startupów. Mentorka wydarzeń zorientowanych na rozwój innowacyjności i budowanie zespołów (Dragon’s Dean, Warsaw StartUpWeekend) Monitoruje trendy na rynku pracy i wyzwania człowieka w związku z rozwojem nowoczesnych technologii. Autorka programu mentoringu kariery zawodowej Start w Przyszłość́ (StartUpYourFuture) i książki „Alchemia Kariery Kobiety. Daj sobie drugą szansę!” (Wydawnictwo Poltext) Inicjatywy autorskie dedykowane na rzecz aktywizacji kobiet społeczności StartUpWoman w ramach przedsiębiorczości stylu życia i przedsiębiorczości hybrydowej. Założycielka think tanka Start w Przyszłość #StartUpYourFuture. Współuczestniczyła w powstawaniu książki autorstwa Tim Clarka i Bruce Hazen) Business Models For Teams (Penguin Ramdom Hous) Doktorantka zarządzania na Akademii Leona Koźmińskiego. Prowadzi badania nad kulturą organizacyjną w polskich instytucjach kultury. Certyfikowana assessor CAACDC (IES) i praktyk Business Model You.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK