| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Inwestycje > Komentarze rynkowe > Bezwzględna inflacja

Bezwzględna inflacja

W zeszłym miesiącu inflacja wzrosła o 0,2 proc., jak wynika z najnowszych danych GUS i osiągnęła poziom 4,5 proc. W ciągu roku ceny żywności zwiększyły się o 7,7 proc. – efekt najbardziej odczuwają gospodarstwa domowe. Paliwa podrożały o 14,2 proc.

-Połowa wzrostu cen generowana jest przez czynniki zewnętrzne (ceny żywności i surowców), na które nie mamy wpływu. Jednak widać już przekładanie się drogiej żywności i paliw także na czynniki wewnętrzne. Zaczęły drożeć inne towary i usługi - mówi dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, główna ekonomistka PKPP Lewiatan.

Dowiedz się także: Dlaczego warto inwestować w srebro?

- W porównaniu z kwietniem ubiegłego roku ceny żywności wzrosły o 7,7 proc., a paliwa o 14,2 proc. Skutki droższej żywności odczują szczególnie gospodarstwa domowe – w ich budżetach wydatki na nią stanowią bowiem największą pozycję. Wzrost cen żywności i paliw może się przełożyć na osłabienie popytu konsumpcyjnego, który do tej pory ciągnął gospodarkę. Nie wiadomo jeszcze, jak wzrost oczekiwań inflacyjnych osób prywatnych wpłynie na wzrost wynagrodzeń. 

Polecamy serwis: Kursy walut

Warto dodać, że trudna sytuacja Grecji będzie przekładać się na osłabianie polskiej waluty, co w konsekwencji oznacza wzrost inflacji – przy słabym złotym koszty importu będą wyższe. Rada Polityki Pieniężnej uznała, że interwencje na rynku walutowym, których celem ma być wzmocnienie złotego, a co za tym idzie zmniejszenie presji inflacyjnej, nie uchronią nas jednak przed dalszym wzrostem cen. Dlatego zdecydowała się na podwyżkę stóp procentowych. Niebawem podobne kłopoty dotkną Portugalię. Presja na osłabienie złotego może zostać jeszcze bardziej wzmocniona- dodaje dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek.

Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Józef Edmund Nowicki

CONEXIS Kancelaria Zamówień Publicznych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK