| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Inwestycje > Komentarze rynkowe > Dane klientów nie wpadną w niepowołane ręce?

Dane klientów nie wpadną w niepowołane ręce?

Sejmowa Komisja Gospodarki nie poparła w całości projektu senatorów, zakładającego zmianę ustawy o kredycie konsumenckim. Parlament dostał rekomendację odrzucenia zanegowanych poprawek. Nowelizację ustawy Senat zaakceptował pod koniec kwietnia.

Według PKPP Lewiatan proponowane zmiany były niezgodne z celami unijnej dyrektywy, osłabiłyby tajemnicę bankową, a tryb ich przyjęcia budził wątpliwości co do zgodności z konstytucją. W piątek ustawą zajmie się Sejm.

Przyjęcie poprawek spowodowałoby, że informacje, stanowiące tajemnicę bankową, byłyby dostępne wszystkim podmiotom, udzielającym kredytu konsumenckiego, a zatem również sklepom, prowadzącym sprzedaż ratalną czy lombardom. Działalność dwóch ostatnich nie jest regulowana przepisami prawa bankowego, a zatem jednostki te nie byłyby zobowiązane do przestrzegania przepisów ustawy. Nie zapewniłoby to należytego bezpieczeństwa ujawnionych informacji. Co więcej, istniało ryzyko powstania czarnego rynku obrotu danymi.

Przeczytaj również: Jak mierzyć sukces działań relacji inwestorskich?

- Proponowane poprawki pozostawały w sprzeczności z regulacjami, chroniącymi tajemnicę bankową i podważały rolę banków jako instytucji zaufania publicznego - mówi Bartosz Wyżykowski, ekspert PKPP Lewiatan.

Polecamy serwis: Lokaty

Istniały też poważne wątpliwości, czy tak znaczące zmiany, ingerujące w istotę ustawy przyjętej przez Sejm, nie prowadzą – w świetle utrwalonego orzecznictwa Trybunału Konstytucyjnego – do ich niekonstytucyjności. Poprawki w rzeczywistości miały charakter nowej inicjatywy ustawodawczej, która powinna stać się przedmiotem szerokich konsultacji i analiz prawnych oraz oceny skutków ekonomicznych.

Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan

reklama

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Sejm będzie obradował nad ustawą o kredycie konsumenckim – propozycja zmian tego dokumentu została zanegowana przez Sejmową Komisję Gospodarki.
Sejm będzie obradował nad ustawą o kredycie konsumenckim – propozycja zmian tego dokumentu została zanegowana przez Sejmową Komisję Gospodarki.

Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych 2017 Komentarz54.90 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Michał Kołodziejczyk

Adwokat, ekspert w zakresie sądowego postępowania cywilnego i karnego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »