| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Inwestycje > Komentarze rynkowe > Dane klientów nie wpadną w niepowołane ręce?

Dane klientów nie wpadną w niepowołane ręce?

Sejmowa Komisja Gospodarki nie poparła w całości projektu senatorów, zakładającego zmianę ustawy o kredycie konsumenckim. Parlament dostał rekomendację odrzucenia zanegowanych poprawek. Nowelizację ustawy Senat zaakceptował pod koniec kwietnia.

Według PKPP Lewiatan proponowane zmiany były niezgodne z celami unijnej dyrektywy, osłabiłyby tajemnicę bankową, a tryb ich przyjęcia budził wątpliwości co do zgodności z konstytucją. W piątek ustawą zajmie się Sejm.

Przyjęcie poprawek spowodowałoby, że informacje, stanowiące tajemnicę bankową, byłyby dostępne wszystkim podmiotom, udzielającym kredytu konsumenckiego, a zatem również sklepom, prowadzącym sprzedaż ratalną czy lombardom. Działalność dwóch ostatnich nie jest regulowana przepisami prawa bankowego, a zatem jednostki te nie byłyby zobowiązane do przestrzegania przepisów ustawy. Nie zapewniłoby to należytego bezpieczeństwa ujawnionych informacji. Co więcej, istniało ryzyko powstania czarnego rynku obrotu danymi.

Przeczytaj również: Jak mierzyć sukces działań relacji inwestorskich?

- Proponowane poprawki pozostawały w sprzeczności z regulacjami, chroniącymi tajemnicę bankową i podważały rolę banków jako instytucji zaufania publicznego - mówi Bartosz Wyżykowski, ekspert PKPP Lewiatan.

Polecamy serwis: Lokaty

Istniały też poważne wątpliwości, czy tak znaczące zmiany, ingerujące w istotę ustawy przyjętej przez Sejm, nie prowadzą – w świetle utrwalonego orzecznictwa Trybunału Konstytucyjnego – do ich niekonstytucyjności. Poprawki w rzeczywistości miały charakter nowej inicjatywy ustawodawczej, która powinna stać się przedmiotem szerokich konsultacji i analiz prawnych oraz oceny skutków ekonomicznych.

Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Sejm będzie obradował nad ustawą o kredycie konsumenckim – propozycja zmian tego dokumentu została zanegowana przez Sejmową Komisję Gospodarki.
Sejm będzie obradował nad ustawą o kredycie konsumenckim – propozycja zmian tego dokumentu została zanegowana przez Sejmową Komisję Gospodarki.

Samochód w firmie69.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Anna Resiak

Ekspert podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK