| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Inwestycje > Komentarze rynkowe > Decyzja RPP dużym zaskoczeniem dla rynku

Decyzja RPP dużym zaskoczeniem dla rynku

Uczestnicy rynku nie przewidzieli tego, że Rada Polityki Pieniężnej może w dniu dzisiejszym zmienić wysokość stóp procentowych. Z tym większym zaskoczeniem przyjęto decyzję RPP o podniesieniu stóp o 0,25 pkt. proc.

- Rada przestraszyła się szybko rosnącej inflacji. To nie będzie ostatnia podwyżka stóp w tym roku – mówi dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, główna ekonomistka PKPP Lewiatan. W chwili obecnej stopy procentowe znajdują się na poziomie 4,25 pkt. proc. Do zmiany wysokości stopy referencyjnej NBP Radę skłonił wzrost cen dóbr i usług. Niepokojące są zwłaszcza ceny żywności i paliw.

Przeczytaj również: Jak mierzyć sukces działań relacji inwestorskich?

- RPP podwyższyła stopy procentowe, bowiem inflacja w marcu osiągnęła 4,3 proc., osiągając najwyższy poziom od dwóch lat. W górę, do 4,6 proc., poszły także oczekiwania inflacyjne ludności. Od wielu tygodni wzrost cen napędzają drożejąca żywność i paliwa. Widać członkowie RPP uznali, że do powstrzymania dalszego wzrostu cen nie wystarczą zapowiedziane interwencje walutowe rządu.

Polecamy serwis: Lokaty

- Podniesienie stóp procentowych powinno wpłynąć na umocnienie się złotego, co z kolei może negatywnie odbić się na polskich eksporterach i wpływach z eksportu. Częste podwyżki stóp w tym roku zwiększają też ryzyko spowolnienia gospodarczego w 2012 roku - dodaje Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek.

Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Radosław Pazik

Doradca podatkowy Dyrektor Oddziału Wielkopolskiego Instytutu Studiów Podatkowych w Poznaniu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »