| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Inwestycje > Komentarze rynkowe > Wysoka dynamika niemieckiego eksportu z korzyścią dla polskiej gospodarki

Wysoka dynamika niemieckiego eksportu z korzyścią dla polskiej gospodarki

Niemal o 16 proc. r/r wzrósł w marcu niemiecki eksport, opiewając na 98,3 mld euro. Mimo że nie są to najświeższe dane, trudno przejść obok nich obojętnie. To najlepszy wynik od 1950 roku, kiedy zaczęto gromadzić informacje na temat handlu zagranicznego.

Jednocześnie import wzrósł o 17 proc. r/r. - To bardzo dobra wiadomość dla polskich eksporterów. Niemcy są odbiorcą ponad 26 proc. naszego eksportu - mówi dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, główna ekonomistka PKPP Lewiatan.

Dowiedz się także: Jakie konsekwencje pociągnęła za sobą wyprzedaż na rynkach surowców?

- Rosnąca gospodarka niemiecka już w dwóch ostatnich kwartałach ubiegłego roku pozytywnie wpływała na wyniki naszych eksporterów. Niemcy odbierają ponad jedną czwartą polskiego eksportu. W ponad 50 proc. sprawdzanych przez nich towarów z Polski stanowią produkty, które są komponentami do dalszej produkcji. A zatem aktywność inwestycyjna i eksportowa niemieckich firm to szansa dla polskich przedsiębiorstw. Jeżeli ta tendencja utrzyma się w całym 2011 r., polski eksport ma szanse na kolejny rok wysokiej dynamiki.

Polecamy serwis: Lokaty

Tak dobra dynamika eksportu wynika z silnego popytu na rynkach Azji. Niemieckie firmy potrafią, jak widać, bardzo skutecznie korzystać z tego boomu. Dzięki temu rosną w Niemczech inwestycje i zatrudnienie, co przekłada się na wzmocnienie całej gospodarki, nie tylko jej eksportowej części. Szkoda, że polskie firmy nie są tak skuteczne - na liście 10 największych odbiorców polskich produktów nie ma żadnego rynku azjatyckiego. Czas zacząć to zmieniać - dodaje Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek.

Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan

Polecamy artykuły

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Niemiecki import wzrósł w marcu o 17 proc. r/r – nie jest to tak imponujący wynik, jak w przypadku eksportu.
Niemiecki import wzrósł w marcu o 17 proc. r/r – nie jest to tak imponujący wynik, jak w przypadku eksportu.

Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201825.80 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

KPRF Law Office

Nowy wymiar obsługi prawnej

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK