REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Regres w irlandzkim budownictwie postępuje

Każdy, silniejszy spadek cen akcji, zarówno na GPW, jak i na zagranicznych parkietach, powinien dać początek fali zniżek.
Każdy, silniejszy spadek cen akcji, zarówno na GPW, jak i na zagranicznych parkietach, powinien dać początek fali zniżek.

REKLAMA

REKLAMA

Na początku dzisiejszego tygodnia może wyklarować się, jakie trendy będą dominować na rynkach ryzykownych aktywów w średnim terminie. Przed weekendem wiele już się wyjaśniło, ale pojawiło się również parę znaków zapytania. Wydaje się, że przesądzone zostały notowania surowców i euro.

REKLAMA

Wyprzedaż na tych rynkach była tak duża, że trudno wierzyć, aby w szybkim czasie wróciły one do tendencji dominujących przez wcześniejsze tygodnie i miesiące. Natomiast na ostateczne sygnały sprzedaży czekamy na naszym rynku akcji, czy też szerzej – na giełdach rynków wschodzących oraz na globalnym rynku akcji. W tych wszystkich przypadkach każdy kolejny, większy spadek będzie praktycznie przesądzał o rozpoczęciu średniookresowej tendencji zniżkowej, która od tegorocznych szczytów może zabrać niskie kilkanaście procent. Dla inwestorów stało się jasne, że gospodarki weszły w mniej korzystną fazę niż miało to miejsce od wczesnej jesieni 2010 r. do początku wiosny tego roku. Chodzi o osłabienie dynamiki ożywienia koniunktury. W takich przypadkach nigdy nie wiadomo, dokąd zaprowadzi nowa tendencja. Tak jak latem 2010 r., prawdopodobne jest jedynie chwilowe obniżenie tempa rozwoju, ale równie dobrze odreagowanie może przynieść trwalsze ochłodzenie gospodarcze.

REKLAMA

Na razie nie ma powodów, by zakładać bardziej pesymistyczny z tych scenariuszy, choć pamiętajmy też, że globalny wzrost gospodarczy ma raczej umiarkowane tempo, a nie skrajnie wysokie. Obniżenie szybkości rozwoju z tych poziomów i tak niesie odczuwalne skutki.

Przeczytaj również: Czy srebrna bańka spekulacyjna pęknie?

Irlandzki rynek budowlany od 4 lat nie może podźwignąć się z kryzysu i nic nie wskazuje na to, żeby recesja dobiegała końca.

Rynek nieruchomości w Irlandii

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kwietniowy wskaźnik aktywności w irlandzkim budownictwie poszedł wyraźnie w dół, do 43,7 pkt. i tym samym utrzymał się w strefie, oznaczającej regres w branży. Ostatni raz powyżej 50 pkt., oznaczających poprawę koniunktury w sektorze, znalazł się 4 lata temu. Do pogorszenia się kwietniowego wyniku najbardziej przyczynił się segment budownictwa infrastrukturalnego. Wskaźnik załamał się z 43,3 pkt. w marcu do zaledwie 35,5 pkt. W budownictwie mieszkaniowym też nastąpił duży regres, z 47 pkt. do 41,5 pkt. Niewielka poprawa miała miejsce w budownictwie komercyjnym. Ciekawostkę stanowi fakt, koszty wytworzenia w dalszym ciągu rosną do poziomu najwyższego od lipca 2008 r.

Polecamy serwis: Kredyty

Rynek nieruchomości w Wielkiej Brytanii

Najnowsza ankieta Rightmove wykazała, że 33% Brytyjczyków, którzy w najbliższych 12 miesiącach zamierzają kupić pierwsze mieszkanie, spodziewa się wzrostu cen. W styczniu takie nastawienie przejawiało 22% kupujących. Jednocześnie udział tej grupy potencjalnych klientów w całkowitym popycie podniósł się o 3 pkt. proc., do 26%.

Zespół Analiz
Home Broker

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

REKLAMA

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

REKLAMA

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

REKLAMA